banner864

Atatürk’ten Deniz’e tam bağımsız Türkiye! 07 Mayıs 2014, 12:13

Türkiye Gençlik Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi ve İşçi Partisi örgütleri geçtiğimiz gün Isparta'da düzenledikleri yürüyüş ile Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve tüm devrim şehitlerini andı.
Büyük Isparta Oteli karşısında bir araya gelen yurtseverler “Atatürk’ten Deniz’e tam bağımsız Türkiye!”, “Isparta faşizme mezar olacak”, “1972’yi unutmadık” yazılı pankart ve dövizlerle Kafeler Caddesi’ne yürüdü.

“İnan Deniz, Aslan Gibiyiz!”
sloganının atıldığı yürüyüşe Isparta halkı da alkışlarıyla destek verdi.

Yürüyüşün ardından yapılan ortak basın açıklaması ise şöyle;

“Bugün 6 Mayıs… Deniz’in, Yusuf’un ve Hüseyin’in darağacında katledildiği günün 42. yıldönümü. Türkiye gençlik hareketi tarihinin en önemli liderlerinden olan Denizleri anmak, onları anlamak gençlik hareketini daha da ileriye götürmek açısından önem taşıyor. Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal yürüyüşü düzenleyen, 6. Filoyu denize döken, emperyalizme karşı duran Denizlerin mücadelesi aynı kararlılık, cesaret ve iradeyi gösterenlerin mücadelesinde yaşar. Deniz’in de dediği gibi “İnsanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok fazla yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir.”

“Denizler öldürmekle biter mi?”

Onların onurlu mücadelesini anlatmak, yaşatmak ve devam ettirmek bugün bize düşen en büyük görevdir. Tüm idealleri “Tam bağımsız Türkiye” olan Denizler öldürülmekle biter mi? Öyle ya, zordur ülkemizde genç olmak. Düşünceleriniz yüzünden asılabilirsiniz bir sabah, hiç olmadı yaşınızı büyütüp asarlar. Özgürlük istersiniz, sokak ortasında başınızdan vururlar. Yürek işidir o yüzden devrimci olmak, cesaret işidir. İnsanları düşünceleri yüzünden öldürmek bu ülkenin kara lekesidir.

Denizler ölüme giderken bile boyun eğmemiş, mücadelelerinin haklılığı konusunda tereddüt etmemişlerdir. İçinde bulundukları durumu ikinci kurtuluş savaşı olarak nitelendirmişler, devrimciliği ise şöyle tanımlamışlardır; “Profesyonel devrimci bugünün Türkiye'sinde kendini hayatı boyunca Türkiye'nin bağımsızlığına adayan kimsedir.”

İşte onlar bu bedeli 20’li yaşlarında yaşamlarını ülkelerinin bağımsızlığına armağan ederek ödediler. Bugün Deniz Gezmiş olmak, cellâdın üzerine gözünü kırpmadan yürümek, emperyalistlere ve işbirlikçilerine diz çökertmektir. Parola dünden bugüne aynıdır. Ya İstiklal Ya Ölüm! Deniz, Yusuf, Hüseyin ve daha niceleri.. Düşünceleri yüzünden dün ve bugün de katledilen bütün gençlerimizi gururla ve saygıyla anıyoruz.

Haber: Yasin GÖKDOĞAN
Fotoğraf: Barış Yurteri

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar