banner864

Avrasya Tüneli'nde gaz riski 11 Ağustos 2015, 19:46

İstanbul Sultanahmet'teki semt sakinleri bugün Çatladıkapı'da eylem yaptı. Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli'ne ait bacalarda filtreleme sistemi olmadığını savunan yurttaşlar egzoz gazlarından endişeli.
 Avrupa ve Asaya'yı birbirine bağlayan 14.6 kilomete uzunluğundaki Avrasya Tüneli'nde inşaat hızla sürüyor. Tünelin bir ucu tarihi yarımada da Sultanahmet'e, bir diğer ucu ise Harem'e uzanıyor. 
Sultanahmet'teki tünel çıkışı Çatladıkapı'da olacak. Ancak semt sakinleri tedirgin. Çünkü Avrupa standartlarının altında olan havalandırma bacalarından dışa verilecek gazın hayatlarını tehdit edeceğini düşünüyorlar.

Normal şartlarda 20 metre olması gereken tünelin bacası 5 metre. Bu zehirli egzoz gazlarının havada dağılamadan yeryüzünde kalması anlamına geliyor.
 
Çatladıkapı'da yaşayanlar bu durumdan rahatsız.

Tüp geçidin bacalarının kısa olmasının nedeni tarihi silüeti bozmamak. Aslında vatandaş tünele karşı değil. Sadece bacalara egzoz gazını filtereleyecek bir sistem istiyor.Avrasya Tüneli'nde gaz riski paylaşan: ulusalkanal ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar