banner864

Bacanlı: Ayarını Bozduğun Kantar Gün Gelir Seni Tartar 07 Mayıs 2015, 17:49

MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili 4 savcı hakkında alınan tutuklama kararına Antalya Barosu'ndan tepki geldi. Baro Başkanı Bacanlı AKP Hükümetine seslendi; "Ayarını bozduğun kantar bir gün gelir seni de tartar" dedi.
Antalya Barosu itirazını Barohan'da düzenlediği basın toplantısıyla dile getirdi. Baro'nun açıklamasında, "Türk hukuk tarihi bugüne kadar eşi ve benzeri görülmemiş bir kaosun içine sürüklenmektedir" denildi.

Savcılara Yaşatılanlar Yasaya Aykırıdır
Baro Yönetim Kurulu adına açıklamayı yapan Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Hakimlerin, savcıların ve avukatların tutuklandığı bir ülke de, hiç bir yurttaşın yasaların sağladığı güvenceden yararlanamayacağını vurguladı. Bacanlı; "Bu nedenle artık hiç birimiz güvende olduğumuzu söyleyemeyiz. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunun yakalama ve sorgu usulü başlıklı 88. maddesinde ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü halleri dışında suç işlediği ileri sürülen hakim ve savcılar yakalanamaz, üzerleri ve konutları aranamaz, sorguya çekilemez. Ancak, durum Adalet Bakanlığına derhal bildirilir" diye konuştu. Yasada yer alan hükümlere karşı savcılara yaşatılanın yasaya aykırı olduğunu belirtti, bu aykırı eylemlerin karşısında olmayı savunma mesleğinin asli görevi saydıklarını vurgulayan Bacanlı şunları söyledi; "Birinci fıkra hükümlerine aykırı hareket eden kolluk kuvvetleri amir ve memurları hakkında yetkili Cumhuriyet savcılığı tarafından genel hükümlere göre doğrudan doğruya soruşturma ve kovuşturma yapılır.'' Hükmü karşısında savcılara yaşatılanlar açıkça yasaya aykırıdır. Toplumun vicdanını yaralayan ve hukukun evrensel ilkelerine aykırı olan, tüm eylemlerin ve bu eylemleri gerçekleştirenlerin karşısında olmayı, savunma mesleğinin asli görevi sayarız." Hukuku hiçe sayanlara Bacanlı, 'sorumluluk' uyarısı yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; " Hukuku ve yasaları hiçe sayanlara yasal görevlerini yerine getirirken daha özenli davranmalarını, buna hiç değer vermiyorlarsa en azından bu ülkenin geleceği olan sorumluluklarını tekrar hatırlatıyoruz."

Öyleyse Neden Aratmadınız Mercimeği, Yağı, Gıda Maddesini?
4 Savcı ve 1 Albay hakkında başlatılan soruşturmanın Mit tırlarının durdurulması ile ilgili olduğunun altını çizen Bacanlı, bunun devlet içerisinde örgütlenmiş gizli bir yapının ortaya çıkartılması olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Bacanlı, yetkililere seslenerek sürdürdüğü konuşmasında tepkisini şu sözlerle dile getirdi; "O zaman ki açıklamaya göre tırlar, 'yiyecek taşıyordu Kuzey Irak'taki Türkmen kardeşlerimize yiyecek' götürüyordu. O zaman neden aratmadınız mercimeği, yağı, gıda maddesini? Niye aratmadınız? Niye orada direnç gösterildi? Akşama kadar MİT görevlileriyle oradaki Jandarma neredeyse birbirlerine kuvvet kullanma noktasına geldi." "Dün Ergenekon da, Balyoz da ne yaşanıyorsa, bunlardan hiç ders alınmamışçasına, aynı şeyler yaşanıyor" diye konuşan Bacanlı, kamuoyunda bu davaların 'bilek güreşi davası' olarak bilindiğini vurguladı.

Hükümeti ve Hakimleri Uyardı
Hakimlerin, Başsavcıların tutuklandığı durumda kimseden çıt çıkmadığını belirterek eleştiren Bacanlı, önce hükümete seslendi; "Ayarını bozduğun kantar bir gün gelir seni tartar", ardından tüm hakimlere de dik durma uyarısı yaptı. Bacanlı şöyle konuştu; "Ama bugün Savcılar, Başsavcılar, Hakimler tutuklanıyor, kimseden çıt yok. Ben isterdim ki bu sabah, Antalya Adliyesinin önünde 20,30,3,5,1 neyse Hakim çıkıp 'ya arkadaş ne oluyor durun' desin. Bir grubu sevmiyor olabilirsiniz. Bunun ülke için tehlikeli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bunlardan hesabı yasalarla, kanunla, hukukla sormazsanız, ne diyorlar; 'ayarını bozduğun kantar gün gelir seni de tartar' bugün yaşanan bu. Bu uygulamalarda deruhte eden arkadaşlarda akıbete maruz kalacaklardır. Sistemi temellerinden sarsıyoruz, devletin sinir sistemleriyle oynuyoruz, adalet mülkün temelidir diyoruz, adaleti yok ediyoruz. Yarın bir gün bunun altında hepimiz kalırız. Ben kalmazsam çoluğumuz, çocuğumuz kalır. Bütün hakimler dik dursa, birinin yaptığını biri bozmayacak ama, gece yattıklarında vicdanen müsterih olacakları kararlara imza atsalar, emin olun şu işlerin hiç biri olmaz bu memlekette. Yani dönüp yine kendilerine bakacaklar, her dönemde siyasi güce ram olmayacaklar." Bacanlı, siyasi iktidarın emir ve talimatlarıyla tutuklayan, gözaltına alan, tahliye eden, cezalandırılan hakim ve savcıların karşında olduklarını vurguladı.
Antalya Barosu'nun açıklamasına Vatan Partisi, Vatan Partisi'nin 8. sıra Milletvekili Adayı Nihal Küpeli, çok sayıda Avukat ile çok sayıda yurttaş da katılarak destek verdi.

Haber: Devrim Dönmez Koçak
Fotoğraf: Devrim Aşkın Karasoy
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar