banner864

Balıkesir'de ilk kornea nakli yapıldı 03 Temmuz 2014, 10:29

Balıkesir'de ölen bir kişiden alınan kornea 61 yaşındaki hastaya nakledildi.
Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı Samet Ermiş, yapılan operasyonun Balıkesir'de ilk kornea nakli olduğunu açıkladı. Balıkesir'de ilk defa gerçekleştirilen operasyon ile bir hastaya kornea nakli yapıldı. Huzurevinde kalan 61 yaşındaki Yamin Girgin isimli hasta göz ağrısı şikayeti ile gittiği Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan teşhisler sonrası ameliyata alındı. Balıkesir Ünivertesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıtkı Samet Ermiş ve Öğretim görevlisi Dr. Esin Söğütlü Sarı başarılı bir operasyona imza atarak doku organ naklini gerçekleştirdi.

Balıkesir'de ilk defa kornea nakli yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Sıtkı Samet Ermiş, "Bu hasta 61 yaşında erkek hastamız. Gözün kornea tabakasında bir arıza tespit edildi. Biz bunu cenazeden alınan kornea tabakasıyla değiştirdik. Hastamız eskisine göre çok daha iyi görüyor. Bu ameliyat Balıkesir'de ilk defa gerçekleşti." dedi.
Kornea nakli olan Yamin Girgin'in kontrollerinin 1 yıl boyunca devam edeceğini kaydeden Prof. Dr. Ermiş, doku uyuşmazlığının göz naklinde az rastlanan bir durum olduğunu söyledi.

Kornea nakil operasyonunu gerçekleştiren diğer Doktor Esin Söğütlü Sarı, Mayıs 2014'de Sağlık Bakanlığı'na yapılan başvuru sonrası hastane bünyesinde göz bankası kurduklarını söyledi. Göz bankasının çalışma prensiplerine göre kadavra dokusundan kornea alınıp ihtiyacı olan hastaya nakil edildiğini belirten Sarı, "Biz de ilk ameliyatı hocamla birlikte gerçekleştirdik. Hastamızın bugün itibari ile görmesi arttı. Hastamızı 1-1,5 yıl takip edeceğiz. Organ bağışı ve doku bağışı konusunda da halkımızı biraz daha bilinçlendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Geçirdiği başarılı operasyon sonrası doktorlara teşekkür eden 61 yaşındaki Yamin Girgin ise "Gözümde ağrı vardı. Sabaha kadar uyuyamıyordum. Bu rahatsızlığımdan dolayı buraya hastaneye geldim. Bana gün verdiler. Şimdi Allah'a şükür çok iyiyim. Doktorlarımızdan Allah razı olsun" dedi.

TAŞKIN SARICA/İHA 

Yorum Gönder