banner864

Beyoğlu'nda engellilerden oturma eylemi 29 Mart 2015, 10:21

 Beyoğlu'nda bir araya gelen engelli sivil toplum kuruluşları, 2014 yılında yapılan yasa değişikliği ile engellilere yapılan maddi yardımın aile bireylerinin toplam gelirine göre düzenlenmeye başlanması ile çok sayıda üyelerinin mağdur edildiği gerekçesi ile bir günlük oturma eylemi başlattı. Eylemciler, 5 Nisan’a kadar mağduriyetleri giderilmezse 10-16 mayıs tarihlerinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Ankara’ya yürüyeklerini, TBMM ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını belirttiler.
Beyoğlu, Galatasaray Lisesi önünde saat 13.00’de toplanan 164 Engelli Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi adına ortak açıklama yapan, Av. Turan Hançerli;

“Engelli yurttaşlarımızın farklı alanlarda sorunlar yaşadığı hepimizin malumu. Engelliye bağlanacak maddi gelirin, aile ve akrabalarının gelirini ölçü almanın, temel insan haklarına aykırı olduğuna, çok ciddi mağduriyetler yaşattığına özellikle vurgu yaptık. Hazırladığımız kanun tasarısını Ak Parti, CHP, MHP ve HDP Grup başkan vekillerine anlattık. Ancak iki ay geçmesine rağmen kanun değişikliği gerçekleşmedi. Oysa Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek kullanma hakkı veren yasa, bir gecede meclisten çıktı” dedi.


26 BİN KİŞİNİN GELİRİ KESİLDİ


Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Geçtiğimiz yıl 'torba yasa' kapsamında yapılan düzenleme ile, kişinin mağduriyeti değil, ailesinin maddi durumuna bakılıyor. Aile bireylerinin her birine düşen gelir 280 TL üstünde ise engelliye bağlanan maddi yardım kesiliyor" denildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz;

“Geçtiğimiz yıldan beri, 26 bin kişinin geliri kesildi. Bu arada maliye, yıllar içerisinde verilen gelir, faiziyle geri almak için hukuki işlem başlattı. Bugün, Bursa Çanakkale, Ankara, İzmir ve Hatay’ da bir günlük oturma eylemi başlattık. Uyumuyoruz, uyarıyoruz” dedi.

Bu arada Galatasaray Lisesi önünde başlatılan oturma eylemine CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ile, MHP İstanbul İl Başkanlığı Engelliler Komisyonu Başkanı Bahattin Şengül, destek verdi.
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar