Binlerce İskenderun'lu Berkin için yürüdü 12 Mart 2014, 12:14

Gezi direnişinde yaralanan Berkin Elvan 15 yaşında 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra ölüm haberi ile Türkiye bir kere daha sarsıldı.
Elvan’ın ölümü bütün Türkiye’yi olduğu gibi İskenderun'u da ayağa kaldırdı.
İskenderun’da iki koldan yürüyüş yapıldı. Birinci kol İşçi Partisi, TGB, ADD, Halkın Kurtuluşu Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi,

DLB, havuzlu çarşıda toplandı. Havuzlu çarşıda sloganlar atıldı. İstiklal Marşı okundu ve konuşmalardan sonra havuzlu çarşıdan Şehitpamir caddesine çıkıldı. Şehit Pamir caddesinden Namık Kemal caddesi üzerinden Atatürk caddesine çıkılarak Atatürk anıt alanına kadar yüründü.
İkinci gurup ise CHP, Emek Partisi, ÖDP, PKK, BDP, partilerin yanı sıra demokratik kitle örgütleri yürüyüş ve mitinge katıldı. Bu guruplar Üst geçit yanından yürüyüşe geçtiler ama polis Ulu cami caddesinden yürümesine izin vermedi. Bu guruplar ise dönmez garajı tarafından denize çıkıp, Atatürk caddesi üzerinden Atatürk anıt alanına geldiler.
Atatürk anıt alanına ayrı, ayrı gelen guruplar daha sonra birleşerek, mitingi ortak yaptılar. Anıt alanında ortak atılan sloganlar ise Faşizme karşı omuz, omuza, Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Berkin’e sözümüz devrim olacak. Hatay yürüyor AKP titriyor. Anaların feryadı katilleri boğacak. Hükümet istifa. Berkin Elvan umudun adıdır. Devrim şehitleri ölümsüzdür.

Yürüyüş ve mitinge İşçi Partisi Belediye Başkan Adayı Emilhan Güçlü, İşçi Partisi ilçe başkanı Fatih Şirin, Taşeron işçileri İskenderun Derneği Başkanı Sadık Karakaş, TGB İskenderun Şube Başkanı Barış Özer, ADD İskenderun şube başkanı Ali Akyol, Emek Partisi ilçe başkanı Mevlüt Bulgur katılarak destek verdiler.
Polis AKP binasının önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.
Boyacılar parkında Berkin Elvan için mumlar yakıldı ve ekmek konuludu.

TGB Başkanı Barış Özer konuşmasında AKP’yi eleştirerek “Kirli elleri ile vatandaşı soyanlar, pişkince halkımızdan üç çocuk istiyor. 3 çocuk yapın, biri ekmek almaya giderken, biri parkta direnirken, biri sokakta dövülürken öldürülsün. Onların ki ise babalarından öğrendiği gibi kendi ceplerini doldursunlar. Katillerden sorulacak hesap bitmedi. Silivri zindanlarını yıkanlar, katillerin, hırsızların, iktidarını da yıkmasını bileceklerdir. Analar ağlamasın diyerek, ülkeyi peşkeş çekenler pişkince vatan evlatlarına kıymaya devam etmekteler. Bu göz yaşının hesabı sorulacaktır. Atatürk gençliğinin
iki eli katillerin, hırsızların, vatan hainlerinin yakasındadır” diyerek konuşmasını bitirdi.

İşçi Partisi Öncü gençlik İskenderun başkanı Kazım Kocabıyık konuşmasına katiller hesap verecek diyerek başladı.
“Dünya tarihinin en büyük skandalları ile anılanlar, Cumhuriyeti yıkanlar, bu ülkenin yurtseverlerini Silivri’ye hapis edenler, Ali İsmail, Abdocanları, Ahmet Atakan ve son olarak Berkin Elvanları katledenler, ‘emri ben verdim’ diyen AKP genel müdürüdür. Tüm bunların sorumlusu ise Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Fetullah Gülen’dir. Silivri zindanlarını yıkanlar elbette AKP iktidarını da yıkacaktır. Dün Silivri zindanlarını yıkan ve kumpasçıları bozguna uğratan Dağu

Perinçek, Tuncay Özkanlar, İlker Başbuğlar, bu hainlerden hesap sormasını da bilirler ve hesap soracaklardır.” Dedi.
Halkın Kurtuluşu Partisi'nden Semih Kolan konuşmasında ise “aylardır yaşam mücadelesi veren can Berkin’imizi kaybettik. Berkin, okuyacak, büyüyecek ve bu yaşta gönül verdiği haksızlığa, hukuksuzluğa, insanlık mücadelesinin yiğit bir neferi olacaktı. Melek yüzlü şehidimizi unutmayacağız. Katillerden er geç hesap soracağız.” Dedi.

Miting alanında tüm katılımcılar adına konuşan Tugay Demir devrim şehitleri ölümsüz sloganlar eşliğinde başladı konuşmasına “kendi çocuklarının pisliklerini örtmek için bin dereden su getirip, mahkemeye bile göndermeyenler, bizim çocuklarımızı katlediyorlar. Kahramanlık destanı yazdı dedikleri bir başbakan ve gençliğin üzerine gönderiyorlar. Berkin

Elvan gezi direnişinin en küçüğü ve en yiğidi idi. Bunlar bizim en yiğit gençlerimizi öldürerek, bizi susturacaklarını sanıyorlar. İşte biz buradayız ve direniyoruz” dedi.

 Hüseyin Güler
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar