banner864

Böyle uğurladılar! 22 Nisan 2015, 09:23

BURSA'da, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında, Çanakkale şehitlerine vefa örneği gösterilerek, Bursa'dan savaşa katılan 800 askerin anısına, 'Bursa Seyyar Jandarma Taburu Temsili Çanakkale Uğurlama Merasimi'ni gerçekleştirdi. Törene katılan temsili askerlerin o dönemin kıyafetlerini giydikleri dikkati çekti.
 BURSA'da, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında, Çanakkale şehitlerine vefa örneği gösterilerek, Bursa'dan savaşa katılan 800 askerin anısına, 'Bursa Seyyar Jandarma Taburu Temsili Çanakkale Uğurlama Merasimi'ni gerçekleştirdi. Törene katılan temsili askerlerin o dönemin kıyafetlerini giydikleri dikkati çekti.

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında, Bursalı şehitlerine vefa örneği gösterdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çanakkale'de düzenlenen Kireçtepe Bursa Seyyar Jandarma Şehitliği'nin ziyarete açılışından önce, Bursa'dan savaşa katılan 800 askerin anısına, 'Bursa Seyyar Jandarma Taburu Temsili Çanakkale Uğurlama Merasimi' gerçekleştirildi. Tophane Saat Kulesi önünde yapılan törene Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra gazilerle, gazi ve şehitlerin yakınları katıldı.

Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi'nin bando takımı eşliğinde, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe, Bursa'nın şehitlerini unutmadığını söyledi. Bursa'nın en fazla şehitle Çanakkale Zaferi'ne adını yazdırdığını anlatan Başkan Altepe, şöyle dedi:

"1915-1916 yıllarında gerçekleşen Çanakkale savaşlarında Bursa'dan 5 bin asker şehit oldu. Boğazı geçemeyen itilaf devletleri, karaya çıkarma yapıp harekat başlattıklarında, savunma hatlarımızı güçlendiren takviye birliklerden biri de Bursa Seyyar Jandarma Taburu idi. Yaklaşık 1000 kişiden oluşan taburumuz, savaşın kaderini değiştiren stratejik savunmaların hep en önünde yer aldı. Cepheden cepheye koşarak özel görev taburu olarak muharebelerde yer alan Bursa Seyyar Jandarma Taburu, ağır kayıplar vermesine karşın düşman saldırılarını kırarak tarihe altın harflerle geçmişlerdir."

Bundan 100 yıl önce Bursa'da yaşananları canlandırdıklarını anlatan Başkan Altepe, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale'nin Bursalı kahramanları başta olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da Çanakkale savaşları ve Çanakkale Zaferi'nin 100. yıllık gururlu tarihinden notlar aktardığı konuşmasında, Bursa'nın önemini vurguladı.

Konuşmaların ardından Orhan Diker Kuran-ı Kerim, Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay da uğurlama duasını okudu. Duaların ardından gerçekleştirilen temsili uğurlama töreninde de Bursa Seyyar Jandarma Taburu, 'Çanakkale Geçilmez Vatan Bölünmez' nidaları eşliğinde Tophane Caddesi üzerinden Atatürk Caddesi'ne kadar yürüdü. Programı izleyen Bursalılar duygusal anlar yaşadı.

Bülent CİVANOĞLU/DHA

Yorumlar

arapoglu :

bu vatan gelisigüzel kurulmadi, ne mutlu türküm diyene

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder