banner864

Bu bir mideden çıktı: 850 gram! 16 Ekim 2014, 14:33

Bursa’da 15 yıldır saç yeme hastalığına yakalanan kadının midesindeki 850 gram saç ameliyatla alındı.
 Bursa’da 15 yıldır saç yeme hastalığına yakalanan kadının midesindeki 850 gram saç ameliyatla alındı.

Adı açıklanmayan 30 yaşındaki kadın, 15 yıl önce saç yeme hastalığına yakalandı. Bir türlü bu kötü alışkanlığından kurtulamayan genç kadın, mide şikayetleri üzerine Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Genç kadını muayene eden doktorlar, gördükleri manzara karşısında hayrete düştü. Doktorlar, çektikleri filmlerde, kadının 15 yıldır yediği saçların midesini tamamen kapladığını gördü.

Hastayı hemen ameliyat eden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Volkan Aracı, ilk defa böyle bir vakayla karşılaştıklarını söyledi. Aracı, “Uzun yıllardır saç yeme alışkanlığı olduğu için gelen hastamız, kilo kaybı, yiyip içememe ve kusma şikayetiyle bize başvurdu. Yaptığımız muayenede midesini tamamen dolduran bir kitle gördük.

Gördüğümüz kitlenin kıllardan oluştuğunu anladık. Bu kılların endoskopik yöntemlerle çıkaramayacağımızı anlayınca hastayı ameliyata almaya karar verdik. Ameliyat esnasında midesini açtığımızda içinin tamamen saçlarla dolu olduğunu gördük. Midesindeki kitleyi tamamen çıkardık. Hastamızın durumu gayet iyi. Karnından çıkardığımız saçların uzunluğu 32 santim, ağırlığı ise 850 gram. Bu, literatürde çok az görünen bir durum. Ben meslek hayatımda ilk defa böyle bir vakayla karşılaştım. Hastayı ameliyat etmeseydik kötü sonuçlara sebebiyet verebilirdi” dedi.

İHA
Etiketler

Yorumlar

CANAN ONUK :

kedi köpek sahipleri de acaba böyle bir risk altında mıdır.onların kılları istemeden de olsa ağzımızdan kaçarsa ya da solunum yoluyla içimize girerse mide,akciğerde veya başka bir organımızda böyle bir durumu ortaya çıkarabilir mi?...

Cavit Tetik :

benim ağzıma saç kaçsa midem bulanır, saç nasıl yenir be kardeşim.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar