banner864

Çapulnaz ve Çapulcanlar dünya evine girdiler 19 Kasım 2013, 15:20

Akdeniz Üniversitesi İlerici Öğrenciler Platformu Hükümeti Toplu Nikahla Protesto Etti.
Evlenen öğrencilerin kredi borçlarının silineceği açıklamaları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'öğrenci evleri' ile ilgili sözleri, Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından temsili nikah töreni ile protesto edildi.

Akdeniz İlerici Öğrenciler Platformu'nun Üniversite yerleşkesi içerisisinde yaptığı protesto eylemi öğrencilerin, basın mensuplarının ve polislerin ilgisini çekti.

Öğrenciler düğün konvoyu, düğün halayı ve takı töreni yapmayı da ihmal etmedi.

Akdeniz Üniversitesi İlerici Öğrenciler Platformu, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından 'evlenen öğrencilerin kredi borçlarının silineceği' açıklaması üzerine Üniversite yerleşkesinde mizansen düğün yaptı.

Üniversitenin Meltem giriş kapısında düğün arabası süsleyen öğrenciler merkez yemekhaneye kadar düğün arabasının arkasından konvoy oluşturdular.

Gelin arabasını gören diğer öğrenciler, arabasının önünü kesti, harçlık istedi.

Bir Türk Lirası harçlık alan öğrenciler gülüşmelerin ardından gelin arabasına yol verdiler.

Yemekhaneye giren öğrenciler, 'borçların silineceğini duyan çapulcu çiftlerimiz evlenme kararı aldılar.

Çapulcularımızın borçsuzluğa adım attıkları bu mutlu günde sizleri de kızlı-erkekli aramızda görmekten mutluluk duyarız' diyerek tüm öğrencileri toplu nikah törenine davet ettiler.

Yemekhaneden ayrılarak Üniversitenin merkez çarşısına yürüyen gençler, yol boyunca hazırladıkları davetiyeleri dağıttılar.

Çarşıda toplu nikah töreni yapan gençler, törende AKP hükümetinin son dönemde çok tartışılan 'kürtaj, kızlı-erkekli kalma,3 çocuk, hamilelerin sokağa çıkmaması' gibi konuların dile getirildiği bir mizansen sergilediler.

7 çiftin 'evet'lerin ardından takı töreni yapıldı.

Törende damatlara baret ve sprey boya, gelinlere gaz maskesi takıldı. Törenin ardından halaylar çekildi, hatıra fotoğraflarına kızlı erkekli poz verildi.

Trajik komik olayların protestosunda öğrencilerin eğlendikleri gözlendi.

Üniversiteli gençler, "Evliyiz Mutluyuz 3 Çocukluyuz", "Birleşe Birleşe Kazanacağız", "Özgür Bilim Özerk Üniversite" sloganlarını attı.

Düğünden sonra atılan bu sloganlara bir polisin yorumu da gülüşmelere neden oldu; "Düğünden sonra birleşe birleşe kazanacağız sloganı mı atılır? Ayıp ayıp."

Gamze Devrim Dönmez / Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar