banner864

Cengiz Topel anıldı 14 Ağustos 2015, 16:41

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurtuluş mücadelesinin dönüm noktalarından olan Erenköy direnişinin üzerinden 51 Yıl geçti. Direnişte hayatını kaybedenler için şehit pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in mezarı başında anma töreni düzenlendi.
 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin mücadelesinde önemli bir yeri olan Erenköy direnişinde şehit düşen Yüzbaşı Cengiz Topel için İstanbul'da anma töreni düzenlendi.
Erenköy direnişinin 51. yılında düzenlenen tören pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in mezarı başında yapıldı.

Cumhuriyet tarihinin ilk hava harp şehidi olan Yüzbaşı Topel için önce saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Törende direnişte bizzat yer alan mücahitler de vardı.

Mücahitler, bölgeyi 3 gün 3 gece savundu. Artık Türkiye'den gelecek yardım bekleniyordu. "Her şey bitti" derken 64 uçaklık Türk filosu Erenköy semalarındaydı.

Yüzbaşı Topel'in uçağı bu müdahale sırasında açılan ateşle düşürüldü. Uçaktan atlamayı başaran ancak Rumlar tarafından esir alınan Yüzbaşı Topel, kimi iddialara göre işkence sonucu, kimine göre de yaralıyken Lefkoşa Rum Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Girişimler sonucu naaşı 11 Ağustos gecesi Türk tarafına teslim edildi. 
Kıbrıs Harekatının önemli isimlerinden biri olan Yüzbaşı Cengiz TOPEL, Cumhuriyet Tarihinin İlk Hava Harp Şehidi. Cengiz Topel anıldı paylaşan: ulusalkanal ulusalkanal.com.tr
HABER-KAMERA: BÜLENT ÜNAL

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar