banner864

Çiftçilere 'kara kış' eğitimi 16 Ocak 2015, 16:39

Şırnak'ın İdil İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, çiftçilere 'kara kış' eğitimi verdi.
 Şırnak'ta ağır kış şartlarının olumsuz etkilediği İdil'de bahçe tesislerinin zarar görmemesi için çalışmalarını yoğunlaştıran ziraat mühendisleri köy köy gezerek çiftçileri bilinçlendirmeye devam ediyor. Şırnak'ta meyveciliği geliştirmek amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı bütçesi ve İdil Kaymakamlığı koordinatörlüğünde ilçede yapımını tamamlanan 870 dönümlük zeytin ve fıstık bahçesi tesisinde üreticilerle bir araya gelen Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) personelleri, özellikle fidanlarının zarar görmemesi için alınması gereken tedbirleri anlattı.

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk havanın Şırnak'ta daha da etkili olduğunu belirten TARGEL personeli ziraat mühendisi Mehmet Tekçe, "Fidanları soğuğa karşı koruyan sistem olan mikrosera yöntemini çiftçiye anlatmak için köy köy gezerek eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çiftçilerimizi tek tek bahçelerinde ziyaret ederek bilgilendirme çalışmasını yürütüyoruz. Yeni kurulan bu meyve bahçelerindeki fidanların korunması için mikroseraları çiftçilere öneriyoruz.

Mikroseralar dışarıdan gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı fidanları koruyor. Bu yeni kurulan bahçelerimizdeki fidanlar soğuğa karşı korumasız durumdalar. Fidan koruyucuların içerisinde ışık, karbondioksit, nem ve sıcaklık dengelenir ve fidanların büyümesi için ideal şartlar oluşturularak bitki için mikro iklim şartları oluşturulur. Bu şartlarda korunan fidanlar, olumsuz şartlarda bile hayatta kalıyor ve açıkta büyüyen rakiplerine göre daha hızlı gelişiyorlar. Böyle korunan fidanlar daha erken meyve vermeye başlıyor. Ayrıca bu mikroseralar, fidanı soğuğa karşı koruduğu gibi, kemirgenlere, ot mücadelesine, güneş yanığına ve kimyasallara karşı da bitkiyi korumaktadır. Bu konuda çiftçilerimizi bilgilendirirken, çiftçiye danışmanlık hizmeti veren ziraat mühendisleriyle beraber yapıyoruz" dedi.


Azad Mendeş
İHA


Etiketler

Yorum Gönder