banner864

Çocuklar 'barış'ı anlattı 10 Mayıs 2015, 15:09

ÇANAKKALE İskele Meydanı'nda düzenlenen 2'inci Uluslararası Çocuk Bienali'nde çocukların barış temalı yaklaşık 5 bin eseri sergilendi.

Bu yıl 2'ncisi düzenlenen ve iskele meydanında açılış töreni gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Bienali'ne CHP'li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, Kürötör Ani Setyan, Proje Direktörleri Erdinç Alnıak ve Evren Aldoğan ile çocuklar katıldı. Açılış töreninde bir konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu etkinliğin daha önce İstanbul'da yapıldığını söyleyerek "2'nci Uluslararası Çocuk Bienali'nin bu yıla denk gelmesi bizim için önemli. Çünkü burada hem Çanakkale Savaşları'nın hem de 1'inci Dünya Savaşlarının 100'ncü yılında barışın kenti Çanakkale'de çocukların ana teması da barış olarak ortaya çıktı. 5 bine yakın eserin yer aldığı etkinlikte büyük çoğunlukta barış vurgusu yer alıyor. Hala daha dünyada savaştan bahsediyoruz. Bu sadece Ortadoğu coğrafyasında değil, dünyanın her yerinde görülüyor. Dolayısıyla bu yaştaki çocukların barış temasıyla eser üretmeleri son derece önemli. Burada birçok şehirden katılımcı ve eser var. Ama Ermenistan, Yunanistan ve Bulgaristan'dan barışın kenti Çanakkale'ye katılanlara teşekkür ederim. Çocuklarımıza ne aşılarsak onu alırız. Hani, bir ağaca hangi türü aşılarsanız onu alırsınız. Biz de çocuklarımıza barışı aşılayalım ki barışa katkı sağlasınlar" dedi.

ERMENİ ÇOCUKLARDAN DÖNEN ÇİÇEK
İskele Meydanı'nda Ermeni çocukların bienalde sergilemeleri için gönderdikleri plastik bardak ve plastik kapaklardan boyayıp hazırlanan dönen çiçek maketleri büyük ilgi gördü. Açılış töreni sonrasında katılımcılar sergilenen çiçeklerden bir tane alarak etkinliğin devam edeceği Doğtaş Bienal Ana mekanına geçti.

Ermeni Armine Hovhannisyan, "Beni bienaldan çok çocuklarla yaptığımız işler ve aktif katılımları daha çok ilgilendiriyor. Onların bütün yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak ve birbirleriyle olan iletişimleri daha önemli. Ermenistan'dan buraya 100 tane farklı iş getirdik. Şuanda İskele Meydanı'nda sergilenen çalışmamız ise dönen çiçektir" dedi.

45 ülke ve Türkiye'den 35 kentten binlerce çocuğun farklı sanat dallarında ürettikleri 5 bine yakın eser 7 Haziran 2015 tarihine kadar Doğtaş Bienal Ana mekanı, İskele Meydanı, Korfmann Kütüphanesi, Yazar ve Sanatçı Evi ve Çanakkale Seramik Müzesi'nde ziyaretçilere açık olacak.

Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE, (DHA) 
Etiketler

Yorum Gönder