Demirel'in elektriğe kavuşturduğu köyde üzüntü 21 Haziran 2015, 10:18

 KASTAMONU'nun Koru Köyü sakinleri, 1969'da Başbakanlığı döneminde düzenlenen törenle köylerine ilk elektrik gelmesine vesile olan 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle büyük üzüntü yaşıyor.
Merkez ilçeye bağlı Koru Köyü'nde dönemin muhtarı 86 yaşındaki Rakım Tokmakoğlu, köylerine ilk elektriğin Demirel'in sayesinde geldiğini söyledi. Köylerine elektriğin gelmesi nedeniyle o yıl tören düzenlendiğini belirten Tokmakoğlu, şöyle dedi:

"Işıkları yakmaya Demirel geldi. Trafoya çıktı ışıkları yaktı. Orda kadınların ellerinde fenerleri görünce, 'Bacılar bu fenerleri çöpe atın. Bundan sonra köyünüzde elektrik kesilmeyecek devamlı yanacak' dedi. Kastamonu'da elektrik verilen ilk köy bizim köy oldu."

FÖTR ŞAPKASINI SAKLIYOR

Koru Köyü Muhtarı Muammer Yapıcıoğlu ise Süleyman Demirel'le çektirdiği fotoğrafı ile kendisine gönderdiği 'fötr' şapkasını hatıra olarak sakladığını ifade etti. Demirel sevdasının kendisinde yıllar önce başladığını vurgulayan Yapıcıoğlu, şunları söyledi:

"2013'de Güniz Sokak'ta kendisini ziyaret ettim. Bu ziyaret sırasında fötr şapkasını istedim. Şapkasını kargo ile kısa süre sonra bana gönderdi. Şapkayı evimin en güzel yerinde saklıyorum."
Gürkan YILMAZ/KASTAMONU, (DHA)
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar