banner864

''Devlet bize sahip çıksın'' 18 Şubat 2014, 19:16

Türkiye’nin en derin sorunlarından biri onlar… Evsiz ve ailesiz çocuklar… Kimi ailesini bebekken kaybetti, kiminin ailesi ona bakmadı. Yolları çocuk yetiştirme yurdunda kesişen kimsesiz çocuklar, hayata atıldıklarında da inanılmaz olaylarla karşılaştı.
Ya aileleri yoktu, ya da aileleri onları sahiplenmiyordu. Yolları Çocuk Esirgeme Kurumu Yurdu’na düştü. Bir süre hayatlarını orada idame ettirdiler, ancak değişen koruma yasası onları bir kez daha sokaklara itti.

Birçok çocuk ya kendilerine bakmayan ailelerine, ya da yakın akrabalarına teslim edildi.

Ancak zaten aileleri bakmadığı için yurda yerleştirilmişlerdi. İşte o çocuklar, şimdi bir kez daha sokakları mesken tuttu.

Yurttan çıkarılınca bin bir türlü zorlukla karşılaşan çocukların kimi fuhuşa, kimi hırsızlığa zorlandı.

H.A. o çocuklardan sadece biri. Yüzünün görünmesini, adının bilinmesini istemiyor. Yurda girdiği tarihi hatırlamıyor. Bundan 2 yıl önce ailesine geri teslim edildi. Bundan sonra karanlık hayatı daha da karardı.

H.A. defalarca kadın sığınma evine gittiğini, ancak buradan ailesine verildiğini söylüyor.

H.C. ise 13 henüz yaşındayken babası tarafından zorla evlendirilmek istendi. H.C.’nin anlatımına göre, sığındığı yurt görevlileri tekrar ailesine teslim etmek isteyince, çocuk evden kaçtı.

Şimdi 19 yaşında olan H.C. yurtta da oldukça zor şartlarda yaşadıklarını anlattı.

Ercan Topçu da, yetiştirme yurdunda kalıp koruma yasası değişince yurttan çıkarılan çocuklardan biri. Yurttan çıktıktan sonra sokaklar evi oldu.

Şimdi istekleri uzanacak bir yardım eli.

Haber: Hüsna Sarı
Kamera: Aykut Karadağ

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

abrek :

bu çocukların sayısı arttı antep'te özellikle..özellikle suriyeli ailelerin cocukları bu sayıyı arttırdı.. kagıt toplama isi yapanlar var, ama onlar şanslı.... ortalıkta elinde bir boş cuval gezinen ayakları cıplak tonla cocuk var suriyeli....

Seher :

Seve seve yardım ederiz lakin konu bu değil bu devletin görevidir o bu çocukları düşünmek zorunda

kamil aktürk :

devlet nerede, büyüyen türkiye bu mu, dün en az 3 çocuktu bu gün 4 çocuk olsun diyorlar, şu kavgayı bıraksanızda, yolsuzluklara bir dur desenizde halkın acı yaşamlarını gözden geçirseniz. halk biliyorda yönetenler niçin bilmek istemiyorlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar