banner864

Edirne’de taşkın alarmı 27 Ekim 2014, 11:49

EDİRNE’de son 3 gündür aralıklarla süren sağanak yağmur ve Bulgaristan’daki yağışlar nedeniyle yükselen nehir debileri ‘alarm’ seviyesine ulaştı.
EDİRNE’de son 3 gündür aralıklarla süren sağanak yağmur ve Bulgaristan’daki yağışlar nedeniyle yükselen nehir debileri ‘alarm’ seviyesine ulaştı.

Meriç Nehri'nde suyun debisi 961 metreküpü aşarken, Tunca Nehri’nde ise 44 seviyesine çıktı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gerekli tedbirlerin alındığını açıklayarak, “Tehlikeli olması için Meriç Nehri’nin debisinin 1300 metreküpe ulaşması gerekiyor. Şuanda 961 civarında” dedi.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisinde olan Edirne’de hava sıcaklığı 4 dereceye kadar düşerken, son 3 gündür hem Bulgaristan hem de kentteki sağanak yağmurlar nedeniyle Meriç ve Tunca nehirlerinde su debisi iki katına çıktı. DSİ 11’nci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, önceki gün debisi 335 metreküp olan Meriç Nehri'ndeki suyun miktarı bugün 961 seviyesine çıktı. Edirne Valiliği ve DSİ Bölge Müdürlüğü nehir kenarında işletme ve evleri bulunanları uyardı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, henüz tehlikeli seviyeye gelinmediğini açıklayarak her türlü tedbirin alındığını söyledi. Vali Şahin, “Şuanda zorlanacak bir durum yok. Meriç nehri şuanda 961 metreküp civarında. Artmaya devam ediyor. Bizim Bulgaristan’ın Svilengrad da tespit ettiğimiz rakam 919 civarında. Oradan suyun bize gelmesi yaklaşık 18-24 saat sürüyor. Tehlikeli olması için 1300 civarına gelmesi gerekiyor. O nedenle sorun olacak bir durum yok. Önemlerimiz alındı. Seddeler zamanında yapılmış, bunun dışında Meriç Nehri üzerinde adacıklar var. Adacıklardaki ağaçların kökünden sökülerek kaldırılması gerekiyor. Bunun için gerekli ihaleyi yaptık. Bazı ağaçların temizlenmesi de bugün söz konusu olacak. Oradan sökülen ağaçlar sularla birlikte gelip, köprü gözlerini kapatıyor. Bunu ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.

SU GİRMEYE BAŞLADI

Meriç Nehri’nin debisi 900 seviyesini aşması sonucu nehir kenarında bulunan Edirne Belediye Başkanlığı’nın ait Protokol evinin balkona kısmen sular dolmaya başladı. Çalışanlar balkondan masa ve sandalyeleri kaldırarak önlem almaya çalıştı. AFAD ve DSİ ekipleri de nehir kenarlarında inceleme yaparak nehir seviyelerini yakından takip ediyor.

72 SAATTE 78 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre son 72 saatte metrekareye 78.7 kilogram yağış düştü. Hava sıcaklığının 4 dereceye kadar düştüğü kentte sağanak yağışın gün boyu aralıkla süreceği bildirildi.

Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/EDİRNE,(DHA)-

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar