banner864

Erdoğan hakkında suç duyurusu 18 Ağustos 2014, 13:14

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından çok tartışılan Başbakanlık ve parti başkanlık görevlerini sürdürüyor olmasına bir tepki de Antalya'dan geldi. Hukukçu Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Ökçesiz, yaptığı suç duyurusunu 'uygar direniş' eylemlerinin devamı olarak nitelendirdi, tüm yurttaşları Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.

Erdoğan hakkında suç duyurusu paylaşan: ulusalkanal
Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından çok tartışılan Başbakanlık ve parti başkanlık görevlerini sürdürüyor olmasına bir tepki de Antalya'dan geldi. Hukukçu Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Ökçesiz, yaptığı suç duyurusunu 'uygar direniş' eylemlerinin devamı olarak nitelendirdi, tüm yurttaşları Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.

RTE Tarafsızlık İlkesini İhlal Ediyor

Daha önce yaptığı kişisel eylemlerle adından sıkça söz ettiren Hukukçu Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, 2013 yılında başlattığı uygar direniş eylemlerini sürdürüyor. Ökçesiz, Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle milletvekilliği düşmesine rağmen Başbakanlık görevini sürdüren Recep Tayyip Erdoğan hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlık ve AKP'nin başkanlık işleri gibi görevlerini sürdürdüğünü ve böylece tarafsızlık ilkesini ihlal etmesi sebebiyle suç duyurusunda bulunduğunu anlatan Ökçesiz, ayrıca AKP'nin Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi tarafından idare ediliyor olmasının da AKP için kapatma nedeni olduğunu söyledi. Ökçesiz; "Bunlar Anayasal suçlardır. Cezai takibatı gerektiren Ceza Hukuku kapsamında kardinal suçlar dediğimiz ağır suçlardır. Bunlar hatta partinin kapatılmasının temel nedenidir. Yani Cumhurbaşkanı seçilmiş bir kimse tarafından partinin kendisini idare ettiriyor olması bir partinin kapatılma nedenidir. Yargıtay Başsavcılığı'na basın yoluyla bunu da iletmiş olalım" ifadelerini kullandı.

Yurttaşlara Suç Duyurusuna Katılın Çağrısı


Yoz bir demokrasiye hukuku dayatmak zorunda olunmasının gerekliliğiyle eyleme geçtiğini belirten Ökçesiz, yurttaşlar, siyasetçiler ve yargıçlardan da bu görevi yerine getirmelerini istedi. Ökçesiz; "Yurttaşların hukuksuzluklara yargıçların dikkatlerini çekmeleri gerekiyor. Hukuksuz yargı da olmaz. Yurttaşların ve siyasetçilerin yargıçlara hukuku dayatmaları gerekiyor. Şu halde hukuka gönülden bağlı olan yurttaşların, yargıçların ve siyasetçilerin bu görevlerini derhal ve cesaretle yerine getirmeleri gerekiyor" diyerek görev tanımlaması yaptı. Yaptığı suç duyurusunu uygar direniş eylemlerinin devamı olarak niteleyen Ökçesiz, bu eylemle yargıya, kamuoyuna ve yurttaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusuna katılma çağrısı yaptığını belirterek, "Lütfen katılın ve duyurun" dedi.

101. Maddeyi İhlal Eden Diğer Partilerde Kapatılabilir


Meclis'teki partilerin Anayasa'nın 101. maddesini çiğnediklerini ayrıca yurttaşların seçme ve seçilme hakları ile halka kendi adayını gösterebilme hakkını ihlal ettiklerini kaydeden Ökçesiz, bu gerekçelerle seçim sürecinin durdurulması talebiyle başvuruda bulunduğunu, sonucunu Anayasa Mahkemesi'nden beklediğini dile getirdi. 101. maddeyi ihlal eden partilerin kapatılma süreciyle karşı karşıya kalabileceklerini de belirten Ökçesiz, bu durumu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın resen değerlendireceğini söyledi.

Vekillere Yasalara Uyun Çağrısı


"Hukuksuz bir demokrasi katıksız bir faşizmdir" diyen Ökçesiz, milletvekillerine de yapmakla görevlendirildikleri yasalara uymaya çağırdı.

Haber: Devrim Dönmez Koçak - Fotoğraf: Merve Demirağ / ANTALYA
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Sabri ÇAKIR/Sosyolog :

"suç duyurularını" anlıyorum da hukuk devleti kimliğini, hukukun üstünlüğünü yitiren ve bunların yerine "korku kültürü "nü egemen kılan bir devlet düzeninde bu tür demokratik tepkilerin etkili olmayacağı aşikardır. değirmenin suyu savaktan savılır, su tüm hızı ile oluktan girerek değirmenin çarkını döndürtmeye başlamış; bundan sonra değirmenin dönüşünü giderek de hızlanacağını nasıl durduracaksınız? bu mümkün mü? adam diyor ki, iki büyük parti ve onlara kuyruk olmuş 12 parti ile seçime girdiniz, aldığınız oy, tek başıma aldığım oyun çok altında kaldı! ben "milletin adamı" olarak seçime girdim ve kazandım, beni bu statüden ancak milletin iradesi indirebilir, boşuna uğraşmayın "işinize bakın!" bu nedenle de söylenenlere, eleştirilere yanıt bile verme gereksinimi duymuyor! 12. türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı olarak değil de istibdat döneminin padişahı vahdettin'in tahta çışından daha görkemli bir törenle çankaya'ya çıkmanın hazırlıkları, cebimizden çikan vergilerle yapılıyor!

nazif tosun :

Katılmıyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar