banner864

Erdoğan'dan ilk röportaj El Cezire'ye 30 Ağustos 2014, 17:55

Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk röportajını Katar merkezli El Cezire televizyonuna verdi. Erdoğan, dış politikayla ilgili önemli mesajları dikkat çekti. "Mısır'ın Filistin-İsrail arasındaki ateşkesi çözsün takdir ederiz" diyen Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını söyledi.
Erdoğan, Suriye krizinin çözümü için ise Rusya, İran ve Çin'in önemine dikkat çekti.

"Bir an önce temenni ediyorum ki yine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Birleşmiş Milletler Genel Konseyi'nin kararlı duruşuyla bir çözüme kavuşturmamız gerekir. Burada ABD'ye, Rusya'ya, İran'a bunun yanında Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkelere Çin gibi ülkelere çok önemli görev düşüyor. Biz zaten komşuyuz ve komşu bir ülke olarak da bizler burada atmamız gereken adımları atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz"

Röportajda, Amerika'dan Suriye'ye yönelik operasyon sinyalleri de gündeme geldi. Erdoğan'ın yorumu dikkat çekiciydi.

- EL CEZİRE: Gelecekte Suriye'de herhangi bir operasyona katılabilir misiniz veya İncirlik Hava Üssü'nü mesela ABD savaş uçaklarının kalkması için kullandırır mısınız?

- ERDOĞAN: Bunlar tabii ki zaten görüşülen, oturulup konuşulan şeylerdir. Bu noktada eğer ben Cezire kanalıyla böyle bir şeyi açıklama konumuna girersem burada Suriye'de bir şey yapmayacağımızın işaretleri ortaya çıkar. Bu bakımdan biz sabırla şu anda Suriye'deki gelişmeleri takip ediyoruz sabırla da bu işi takip etmeye devam edeceğiz.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder