Fırtına Marmara’da etkili oluyor 27 Ekim 2014, 12:26

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde fırtına ve yağmur hayatı olumsuz etkilerken, deniz ulaşımı da aksıyor.
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde fırtına ve yağmur hayatı olumsuz etkilerken, deniz ulaşımı da aksıyor.

Fırtına gece şiddetini artırdı. Fırtına sebebiyle deniz ulaşımı aksarken, bazı seferler iptal edildi. Akşam saat 21.30'da yapılması gereken Bandırma-Yenikapı feribot seferi, sabah saat 07.30'da yapılması gereken Bandırma-İstanbul (Yenikapı-Bostancı) deniz otobüsü seferi, bu akşam saat 19.10'da yapılacak Avsa - Marmara / Yenikapi - Bostancı deniz otobüsü seferleri iptal edildi. Deniz yolunu kullanacak yolcuların bir kısmı otobüs terminallerine giderken, bir kısmı da kendi araçlarıyla kara yolunu kullandı.

Yaklaşık bir aydır İstanbul - Bandırma arasında sabah ve akşam olmak üzere günde 2 sefer yapan deniz uçağı da fırtınadan etkilendi. İstanbul Haliç’ten 1 yolcusuyla kalkan Bonair-KFS tipi deniz uçağı, Bandırma Limanı’na yanaşabilmek için yoğun çaba sarf etti. Fırtınada savrulan uçak denize inmekte zorlandı. Denizde bir süre dönmek için çabalayan uçak, tecrübeli pilot Ateş Hanibu’nun çabalarıyla güçlükle iskeleye yanaşabildi. Hanibu, zor bir iniş yaptıklarını söyledi.

BALIKÇI TEKNELERİ DENİZE AÇILAMADI


Şiddetli fırtına ve yağmur sebebiyle ilçe merkezinde de olumsuzluklar yaşandı. Geçimini balıkçılıkla sağlayan yüzlerce ilçe sakini fırtınadan etkilendi. Balıkçı tekneleri denize açılamadı. Limanda bekleyen balıkçı tekneleri beşik gibi sallandı. Balıkçılar sık sık teknelerinin halatlarını kontrol etti.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki park sular altında kalırken, martılar da denizde avlanamadı. Fırtına nedeniyle vatandaşlar yürümekte güçlük çekti. Zaman zaman metrelerce yüksekliğe ulaşan dev dalgalar gün boyu limanı dövdü. Dev dalgalar sebebiyle iskelede bulunan Bandırma Deniz Terminali binasına ulaşım zaman zaman sağlanamadı. Liman çevresinde demirleyen dev yük gemileri de ilerleyemedi. Fırtına ile yağmurun yarına kadar devam etmesi bekleniyor.

İHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar