banner864

Geleneksel 3. Yerel Tohum Takası Şenliği 01 Kasım 2014, 22:03

Menteşe Belediyesi tarafından organize edilen ve Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Yerel Tohum Takas Şenliği kapsamında panel, turşu yarışması, yerel tohum takası, sergiler gibi etkinlikler düzenlendi.
Menteşe Belediyesi tarafından organize edilen ve Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Yerel Tohum Takas Şenliği kapsamında panel, turşu yarışması, yerel tohum takası, sergiler gibi etkinlikler düzenlendi.
Menteşe Belediyesi tarafından düzenlenen, 3. Yerel Tohum Takas Şenliği İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi'nde çok sayıda köylü ve kentlinin katılımı ile şenlik havasında geçti.
3. Yerel Tohum Takası Şenliği’ni düzenleyenler ve destek verenler ise şu kurumlardan oluşuyor: “Menteşe Belediyesi, Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Muğla Köy-Kooperatif Birliği, Muğla Kent Konseyi, Muğla Kent Konseyi Kadın Meclisi, Ziraat Mühendisleri Odası, Cumhuriyet Kadınları Derneği Muğla Şubesi, Muğla Yörük Obaları Derneği, Muğla Çevre Geliştirme Derneği, Muğla Akdeniz Yeşilleri Derneği, Muğla Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi”
3. Yerel Tohum Takas Şenliği hakkında ifadelerde bulunan Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, "Muğla'mızda 3. Yerel Tohum Takas Şenliği düzenleniyor. Bugün bizde Yörük Obaları Derneği olarak bu komisyonda bizde katılımcıyız. Onun için yerel tohum diyince tohum ülkenin geleceğidir. Kendi öz Mahsülümüzü, kendi öz Anadolu'muzun değerlerini korumamız gerekiyor. Onun içinde bu tür etkinliklere ihtiyaç var onun için bugün buradayız" dedi.
Üreticilerde ve tüketicilerde yerel tohum duyarlılığının arttırılması için düzenlenen 3. Yerel Tohum Takas Şenliği'ni daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 defa yapıldığını ve bu yıl ki üçüncüsü düzenlenen Yerel Tohum Takas Şenliği'ni Menteşe Belediyesi'nin organize ettiğini belirten Başkan Gümüş, "Üçüncüsünü bugün Menteşe Belediyesi olarak sizlerle gerçekleştiriyoruz. Menteşe Belediyesi olarak organik tarım başta olmak üzere sağlıklı ürün geliştirlmesi ve tarım üretiminin desteklenmesi bizim için çok önemli küreselleşme ve sermayeleşmenin ikisi ile birlikte herşey tek tek idareye aldı. Buna karşı Yereli mutlaka korumamız gerekiyor. Organik olarak yetiştirdiğimiz ürünlerden en içlerine varana kadar tüm yerel üretimi güçlendirip, zenginleştirip kırsalda kalkınmayı mutlaka sağlamamız gerekiyor. Bende bir köy çocuğu olarak hem hayvancılıktaki, hem tarımdaki projeleri desteklediğimizi özellikle belirtmek isterim. Bunda onları saklayarak, koruyarak, paylaşmak, takas etmek sağlıklı suda ve toprakta oluşturarak ancak yapabiliriz " ifadelerini kullandı.

Haber: AYKUT KURT
MUĞLA

Etiketler

Yorum Gönder