banner864

Gizli odaları halka açılacak! 05 Kasım 2014, 10:41

Dünyanın sayılı inanç ve doğa turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’daki Sümela Manastırı'nın gizli odaları artık halka açılıyor.
Dünyanın sayılı inanç ve doğa turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’daki Sümela Manastırı'nın gizli odaları artık halka açılıyor.

Akşam gazetesinden Gürkan Ata'nın haberine göre; Sümela’nın şifreleri artık çözülecek. Trabzon Maçka’daki Altındere Vadisi'nde Karadağ'ın eteğinde kayalar oyularak inşa edilen Sümela Manastırı'nın sağ tarafında kalan ve yamacın ön yüzünü kaplayan büyük balkonlu bölüm keşiş ve misafir odalarının kapalı kalması sürekli merak uyandırıyordu. Bunun üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl kurulan bilimsel heyet, manastırı A'dan Z'ye inceledi. Heyetin hazırladığı rapor, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından incelendi ve uygun görüldü.

Restorasyon başlıyor

Hazırlanan restorasyon projesi ihale aşamasına geldi. Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, proje ile ilgili “Proje kapsamında daha önce ziyarete açılmamış bölümler ele alınacak. Yamaç tarafında kalan odalar, mahzenler, eski yaşam alan alanları, misafirhane bölümü restorasyon sonrası halka açılacak ki, bunun manastıra ilgiyi daha üst düzeye getireceğine inanıyorum. Bunun yanında daha önce hatalı yapılan çalışmalar düzeltilecek. Ayrıca manastır, dışarıdan tamamen aslına uygun tarihi eski görünümüne dönecek” dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

gghgh :

bencede özellikle çilehane ve büyük görümlü evin içi çok güzel bir yer

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder