banner864

Göçerler yayla yolunda 05 Mayıs 2015, 13:33

ŞIRNAK bölgesindeki göçerler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Mayıs ayının başlarında yaylalara gitmek için hayvanlarıyla birlikte yola çıktı.
 ŞIRNAK bölgesindeki göçerler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Mayıs ayının başlarında yaylalara gitmek için hayvanlarıyla birlikte yola çıktı.

Göçerler, 'Çözüm süreci' sayesinde yaylalara güvenle çıktıklarını söyledi.

Geçimlerini hayvancılık yaparak sağlayan Şırnak bölgesindeki göçerler, yaylaya gitmek için yola çıktı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, hayvanları için daha serin ve uygun olan bölgelere gitmek zorunda kalan, Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasında sürekli mekik dokuyan göçerler, 'Çözüm süreci' ile birlikte rahat nefes aldı. Geçiş yollarında önceki yıllarda çeşitli sıkıntılarla karşılaşan göçerler, 'Çözüm süreci'nin yarattığı güvenle artık endişe ve korkuya kapılmadan yaylaya çıkabiliyor.

Her yıl bahar aylarında Faraşin, Kato ve Herekol Dağları'ndaki yaylalara giden göçerler, bu yıl da yollara döküldü. Kış aylarını Silopi ve İdil ile Cizre ilçelerinde geçiren göçerler, havaların ısınmaya başlaması ardından zorlu göç yoluna yeniden çıktı. İki ayı yoldan geçecek göçerler, Şırnak bölgesinden geçip Faraşin Kato ve Herekol Yaylası'na çıkacak. Geceyi Şırnak'ın merkeze bağlı Balveren Beldesi yakınlarında geçiren göçerler, bu sabah erken saatlerde yollarına devam etti.

Göçerler, 'Çözüm süreci' ile birlikte rahatça yaylalarda kaldıklarını, bu durumun sürmesini istediklerini söyledi.

Ebubekir KARATOPRAK/DHA

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar