Görme engelli amcanın sefalet içindeki dramı 23 Eylül 2014, 16:26

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, görme engelli 82 yaşındaki Hüseyin Omak, açlık ve sefaletle pençeleştiği dağ başındaki kulübesinde hayatta kalma savaşı veriyor.
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, görme engelli 82 yaşındaki Hüseyin Omak, açlık ve sefaletle pençeleştiği dağ başındaki kulübesinde hayatta kalma savaşı veriyor.

İki yıl önce Ayvalık’ta Cennet Tepesi eteklerinde hazineye ait arazide 82 besiciye ait ağılların yıkılmasının ardından eski Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen’in talimatıyla yaptırılan tek göz odalı kulübede yaşayan görme engelli kimsesiz adamın dramı yürek burkuyor. 30 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen mevcut Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve ekibinin ilçede yoksullara her ay dağıtılan aceze yardımlarını kesmesiyle tek gelir kaynağından da olan yaşlı adama, bölgede çobanlık yapan hayvan sahipleri ekmek veriyor. 

30 Mart seçimleri öncesinde Ayvalık Belediye Başkanı olan Hasan Bülent Türközen döneminde yaklaşık 300 ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşa 175’er lira dağıtıldığını, bu sayede kendisinin de karnını doyurabildiğini anlatan 82 yaşındaki Hüseyin Omak, kendisine yarenlik eden 6 kuzuyla tek göz odalı elektriksiz kulübede yaşıyor. Yıllardır banyo bile yapamadığını ve bu yüzden ayağının tabanında pislikten kangren oluştuğunu anlatan Omak, eski başkanın ısrarına rağmen yaşadığı ovayı terk etmek istemediğini ve bu belediye bünyesindeki Yaşlılar Barınma Evi’ne gitmediğini kaydetti.

6 AYDIR KURU EKMEKLE BESLENİYOR

Omak, “Eskiden 175 lirada yardım alıyordum. Bu parayla ilçe merkezine inen bir çoban arkadaşıma üç-bel kuruş verip ihtiyacım olanları aldırtabiliyordum Ancak son 6 aydır cebimde hiç para olmadığı için bunu yapamıyorum. 6 aydır boğazımdan bir lokma sıcak yemek geçmedi. Çoban arkadaşların getirdikleri kuru ekmeklerle karnımı doyurmak zorundayım. Allah onlardan razı olsun. Eğer bu çobanlar olmasaydı açlıktan çoktan ölmüştüm” dedi. 

BALIKESİR


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar