banner864

Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma etkinlikleri 15 Ağustos 2015, 19:00

Aleviler, dünyanın dört bir yanından Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma etkinlikleri için Nevşehir'e akın etti. Bu yıl 52'inci kez ulusal, 26'ıncı kez de uluslararası düzeyde gerçekleşecek etkinlik öncesi Hacı Bektaş'a giden vatandaşlar, Hacı Bektaş Veli'nin inzivaya çekildiği mağaranın bulunduğu bölgedeki delikli taştan geçmek için birbirleriyle yarıştı.
 Alevi inancının önde gelen isimlerinden Hacı Bektaş-ı Veli'yi anmak için dünyanın dört bir yanından aleviler Nevşehir Hacıbektaş'a akın etmeye başladı.

Yarın başlıyacak etkinlik öncesi ilçede hazırlıklar tamamlandı, merkeze giden yollara Hacıbektaş Veli'nin sözlerinin yer aldığı afişler asıldı.

Şehre giden alevi vatandaşlar, Hacıbektaş Veli'nin inzivaya çekildiği mağaranın bulunduğu bölgedeki delikli taştan geçmek, Hacı Bektaş Veli heykeline dilek taşı yerleştirmek ve dilek tutup dua etmek için birbirleriyle yarıştı.

Çilehane bölgesinde bulunan delikli taşın içinden geçenlerin günahsız olduğuna, delikten geçmenin insana huzur, mutluluk getirdiğine, yüreği temiz herkesin taştan rahatlıkla çıkabileceğine inanılırken, delikten geçemeyen insanların ise kesinlikle adak adaması ve bunu da yoksullara dağıtması gerektiği düşünülüyor.

Hacıbektaş'a gelenlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biride Hacı Bektaş Veli'nin mezarının bulunduğu müze. Müzeye gelenler önce Aslanlı Çeşme'den su içiyor ardından Hacı Bektaş Veli'nin mezarının bulunduğu yere geçerek dua ediyor.

Törenlere katılmak için Hacıbektaş'a akın eden alevilerin bir kısmı kurulan çadır kentlerde, bir kısmı ise otellerde, araçlarıyla ilçeye gelenlerse kendilerine gösterilen boş alanlara çadır kurarak barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Erdogan :

Dikli taş.Olmeden once olmek anlamini tasir.Yeniden bir can olarak dogmak

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar