banner864

Hayalet radar üssünü kim, ne amaçla kurdu? 17 Kasım 2013, 18:56

Hatay'ın Suriye sınırındaki Kel Dağı'na hayalet bir radar üssü kuruldu. 133 buçuk hektar üzerine konuşlandırılan radar üssü, kime hizmet ediyor, kim tarafından hangi amaçla kuruldu? İşte bu soruların yanıtı yok. Üstelik üsse giriş de yasak. Ulusal Kanal Yayladağı'ndaki yasaklı bölgeye gitti ve radarı görüntüledi.
Mansur Erk 

Hatay'ın Suriye sınırında 133 buçuk hektar üzerine kurulan radar üssü bölgede "hayalet üs" olarak anılıyor.

Yayladağı İlçesindeki Kel Dağı'na konuşlandırılan bu üs kim tarafından hangi amaçla kuruldu ? Kime hizmet ediyor? Soru çok ancak yanıtları yok. Ulusal Kanal bu sorularının yanıtlarını bulabilmek için Kel Dağı'na gitti. Ancak girişteki görevli askerler ne sorulara yanıt verdi, ne de çekime.

Hayalet üssün en önemli özelliği Suriye sınırına sıfır noktada olması.

Üssün, Suriye, İran, Irak ve Ortadoğu'yu izleme ve dinleme görevini yerine getireceği iddia ediliyor. Bölge yıllardır ‘askeri yasak bölge’ olarak ilan edilmişti. Tarihi Barlaam Manastırı da bu bölgede bulunuyor.

Daha önce gündeme gelen üsse CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ve Tunceli Milletvekli Kamer Genç'te alınmamıştı. Konu Meclis'e de taşındı ancak hükümet CHP'li Eryılmaz'ın sorularını bugüne kadar yanıtlamadı.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar