banner864

Hayvanseverlerin Kısırkaya eyleminde gerginlik! 01 Şubat 2015, 12:39

Sarıyer Kısırkaya'da deniz kıyısında inşa edilen ve 20 bin sahipsiz hayvana ev sahipliği yapması planlanan hayvan barınağı, hayvan hakları savunucularının tepkisine neden oldu.
Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivisleri, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması ve Yeryüzü Özgürlük Derneği tarafından düzenlenen eylem için yaklaşık 500 kişi Sarıyer Kısırkaya Köyü'de bir araya geldi.

"KISIRKAYA ÖLÜM KAMPI"

Grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yaptırılan Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı önünde toplandı. Grup, bakımevinin önünden geçen yoldan bakımevinin giriş kapısına kadar, “Diren hayvan diren İstanbul", “İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük", “İBB şaşırma sabrımıza taşırma" sloganları ve “Kısırkaya tecrit ve toplama kampı kapatılsın", “Kısırkaya ölüm kampı" yazılı afiş ve dövizleri eşliğinde yürüdü.

Burada grup adına basın açıklamasını Rüya Kurtuluş okudu. Bu tesisin hayvanlar için acımasız bir toplama ve tecrit merkezi olacağını savunan Kurtuluş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin; kapasitesiyle, konforuyla ve modernliği ile övündüğü bu proje, fiziki büyüklüğüyle hayvanların yaşam hakkını ihlali doğru orantılı bir projedir" dedi.

'KISIRKAYA'DAKİ BU PROJE KUZEY ORMANLARININ İMARA AÇILMASIDIR'

Kurtuluş açıklamasında özetle şunları söyledi: “Modernliği, Avrupa'daki hayvanlaştırılmış sokaklara çarpık bir öykünme zanneden bir zihniyetin ürünüdür. Kentsel dönüşümle, insanlarla birlikte yaşam alanlarından koparılarak barınma hakları ortadan kaldırılan hayvanlara adres olarak gösterilen bir toplama kampıdır. Rant, sermaye ve beton seviciliğinin hayvanların varoluş hakkı üzerindeki kötücül bir tasarruftur. Kısırkaya'daki bu proje, İstanbul'un kuzeyinin imara açılmasının bir sürecinin bir parçası ve hayvanlara besin ve yuva sağlayan İstanbul meralarının ve Kuzey ormanlarının talanıdır. Bir usulsüzlük anıtı, bir doğa ve kent suçu mahallidir. Kısırkaya'daki bu proje ile hayvanların yaşamına müdahale keyfiyetini kurumsallaştırmakta, kırdaki ve kentteki yuvalarından sürmekte, tecrit yoluyla yavaş bir ölüm öngörmekte ve börtü böceğin de yaşam alanlarını betonlaştırmaktadır. Kısırkaya hayvan tecrit merkezi, İstanbul'un; başlangıç adımı 3. köprü ile atılmış, şu günlerde 3. havalimanı projesiyle süren entegre mega projeler ağıyla betonlaştırılması ve ranta açılması sürecinin bir diğer adımıdır. Bu tesis usulsüz ve yasadışıdır"

KISA SÜRELİ GERGİNLİK

Açıklamanın ardından bir grup barınağın bulunduğu alana girmek istedi. Güvenliği sağlayan jandarma ve özel güvenlik birimlerinin kapıyı açmaması üzerine kapıyı zorlayan grup, bakımevinin etrafını çevreleyen tel örgünün bir kısmını yıktı. Bunun üzerine jandarma önlem aldı. Gerginliğin ardından gruptakiler Kısırkaya'dan ayrıldı
Haber - Kamera: Yüksel KOÇ / İstanbul DHA 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar