banner864

İhracatımız Rusya pazarını kaybetti 25 Ekim 2013, 14:34

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı Cilvegözü sınır kapısının kapatılması ve bu kapının terör gruplarının eline geçmesi ile ihracatın yapılamaz hele geldiğini belirtti.
Hüseyin Güler

Ziraat odasında düzenlediği basın toplantısında bu konuda düşüncelerini açıklayan Selim Kamacı bu durumun ülkemiz adına onlarca milyar dolar bir ekonomik kaybımız olmuştur dedi.
Sosyal krizlerin yaşandığını belirten Kamacı “Söz konusu kayıplar olarak, işleme, nakliye, işçilik, ticaret gibi iş kollarına yansımaları vatandaşa mal olmuş ve olmaya devam ederek ekonomik ve sosyal krizler olarak devam etmektedir.
Alternatif olarak, Ro, ro ve Irak üzerinden Ortadoğu üzerinden yapılan mal sevkiyatından istenilen netice alınamamış ve sorun daha da büyümüştür. Zira maliyet artışından ve zamanın iyi kullanılmayışından tüccarımız zarar etmiş, ancak, Ro, ro sahipleri bu uygulama üzerinden yüksek kazançlar elde etmişlerdir.” Dedi.
Kamacı Cilvegözü sınır kapısının kapanması ile yaş meyve ve sebze iharacaatçılarının Rusya’ya yöneldiğini ancak bu konuda da sıkıntıların olduğunu belirtti. “Cilvegözü sınır kapısının kapanmasından sonraki süreçte, ekonomik sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalan ihracatçı firmalar Rusya pazarlarına yönelerek, ihracatı artırarak zararlarını gidermeye çalışmışlardır. Bu sayede Rusya’ya yaş meyve ve sebze ihracatımız %80 oranında artırılmıştır. Ancak bu süre uzun sürdürülmemiştir. Zira Suriye’ye yakınlığı ile bilinen Rusya, ülkemizde ve bölgemizde özel de Suriye’ye yönelik hükümetin tutumundan ötürür bu ülke yani Rusya ihracatın engellenmesi noktasında girişimleri ve bunun sonucunda kapalı ambargo uygulanmıştır.
Yakın bir dönemde Rusya, Türkiye’ye daha fazla kızarak Moskova’da bulunan ve merkezi konuma sahip, Pakrovsky sebze halini kapatarak, bu ülkeye olan ihracatımızı tamamen bitirmiştir.
Önümüzdeki süreçte tarımsal üretim sektörü ve sektörle dolaylı ilişkisi bulunan iş kolları sıkıntıya gireceklerdir. Diğer taraftan Rusya ile siyasi yakınlığı bulunan ülkelerle de aynı sıkıntı yaşanacaktır. Bu noktada çözüm bulunmaz ise ekonomik olarak yeni krizlerin kapımızda olduğunu belirtelim.”dedi.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder