banner864

İkizlere hamile olan anne parasızlıktan hastaneye gidemiyor! 10 Temmuz 2015, 10:32

Bartın’ın Çayır köyünde yaşayan Ergin ailesi, yoksulluk içerisinde yaşam savaşı veriyor.
 Gözünden ve kulağından yüzde 56 engelli olan ve 8 aylık ikiz hamilelik yaşayan genç kadın, kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.
Bartın merkeze bağlı Çayır köyünde ikamet eden Hülya (25) ve Ergün Ergin (24), ailesi 10 aylık kızları Azra Fatima Ergin ile birlikte yoksulluk nedeniyle zor bir yaşam idame ettiriyor. Kendisinin üç ayda bir verilen 879 TL engelli maaşı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın 3 ayda bir yaptığı 150 TL ile geçimini sağlamaya çalışan aile çoğu zaman kendilerini sadece makarnayla doyuruyor.
Baba Ergün Ergin eşinin engelli olması, 10 aylık çocuklarına hamileyken bakamaması nedeniyle çalışamaz hale gelirken anne Hülya Ergin de yoksulluk nedeniyle hamilelik kontrollerini yaptırmaya gidemiyor.

“ÇOCUĞUMU BAZEN SU İLE BAZENDE, UN ÇORBASI İLE DOYURUYORUM”
Hamilelik kontrollerini il dışında bir hastanede yaptırması gerektiğini vurgulayan genç kadın, valilikten aldığı yol parasının yetmediğimi dile getirerek, 10 aylık kız çocuğunun mamaları bittiğinde bazen su bazen ise un çorbası ile doyurduğunu söyledi.

“AĞZIMDAN KAN GELDİ”
Karnındaki çocuklarının yaşadıklarından emin olmadığını ve geceleri uyuyamadığını dile getiren anne Hülya Ergin:“Maddi açıdan çok sıkıntılarımız var, haftada 3 gün hastaneye gitmemiz gerekirken biz yoksulluktan bir aydır hastaneye gidemiyoruz. Sancılarım oluyor, çocuklarım kımıldamıyor, dün kustum, ağzımdan kan geldi” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIMA BİŞEY OLURSA BEN ÖLÜRÜM”
Yoksulluktan evlerine erzak alamadıklarını söyleyen Ergin: “Bazen evde yiyecek bulamıyorum, makarna pişiriyorum çoğu zaman makarna ile karnımızı doyuruyoruz. Eşim benim engelli durumumdan ve hamile olduğum için çalışamıyor. Bırakıp gidemiyor çünkü sürekli bayılan birisiyim. Eşim bıraksa gitse çocuğu taşıyamıyorum. Kendimde zaten engelliyim işlerimi zar zor yapıyorum. 3 hafta sonra doğum yapacağım ama çocuklarımın hiçbir şeyini hazırlayamadım. Kıyafetleri yok bezleri yok. Çocuklarıma bir şey olursa ben ölürüm. Devletimizden yardım severlerden ben yardım bekliyorum” diye konuştu.

“EŞİMİ VE ÇOCUKLARIMI KAYBEDERSEM YAŞAYAMAM”
Eşini yaklaşık 4 haftadır hastaneye götüremediğini ifade eden baba Ergin Ergun ise:” Kimseden destek alamıyoruz, eşimin sancıları oluyor dün sabah ağzından kan geldi ama elimden hiçbir şey gelmiyor. Bartın’daki hastanemiz tedaviyi kabul etmiyor. Karabük’teki hastaneye gitmeye şuanda durumumuz yok. Yardıma muhtacız, eşimin hastaneye götürüp kontrollerini yaptırmak istiyorum. Eşim çocuklarımın zaman zaman hareket etmediğini söylüyor ama biz sebebini bilemiyoruz. Eşime ve çocuklarıma bir şey olursa ben yaşayamam. Devletten ve yardım severlerden yardım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar