banner864

IŞİD'in en çok aranan ismi İstanbul'da yakalandı 11 Eylül 2014, 17:51

Fransa'nın IŞİD'le mücadelede en çok aradığı isimlerden Fas kökenli Fransız vatandaşı Mourad Fares'in geçen ay gizlice İstanbul'da yakalandığı ortaya çıktı.
Fares Ağustos ayında resmi bir belge için Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na geldi. Kendisine belge veren Fransız makamları İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yakalanması için Türk makamlarına başvuruda bulundu.

Başvuruya olumlu yanıt veren Türk polisi Fares'i 16 Ağustos'ta yakaladı. İade işlemleri nedeniyle Fares'in yakalanmasının bugüne kadar gizli tutulduğu bildiriliyor.

Fransız basını Türkiye'nin Fares'i dün gece sessiz sedasız Fransa'ya iade ettiğini yazdı. RTL radyosu, Fares'in Paris'te terörle mücadele yargıçlarının önüne çıkarıldığını bildirdi.

Fransa'nın İsviçre sınırındaki Thonon-les-Bains kentinde doğan 29 yaşındaki Fares, IŞİD saflarında savaşmak için Fransa'dan eleman toplayan bir şebeke oluşturmakla suçlanıyor.

Fransız servisleri, Facebook hesabında kendisini "Ebu Hasan" olarak tanıtan Fares'in Temmuz 2013'ten bu yana Suriye'de olduğunu belirtiyor.

Fransız hükümetinin verilerine IŞİD saflarında savaştıkları söylenen 3 bin Batılının arasında yaklaşık 900 Fransız vatandaşı da bulunuyor. (NTV-Kayhan Karaca)

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar