banner864

İsrail saldırganlığına son 20 Temmuz 2014, 10:23

Günlerdir bütün dünyanın gözü önünde hava bombardımanı, füze saldırısı ve denizden yapılan saldırıyı bütün dünya seyretmekle yetindi.
Günlerdir bütün dünyanın gözü önünde hava bombardımanı, füze saldırısı ve denizden yapılan saldırıyı bütün dünya seyretmekle yetindi. Bu saldırılar sonucu çoğu çocuk ve kadın 300’ün üzerinde Filistinli yaşamını yitirirken yaralı sayısının binlerce olduğu söyleniyor.
İsrail’in kısa süreli göstermelik ateşkesinden sonra bir plajda oynamakta olan çocuklara yönelik saldırıyı ise çok sayıda gazeteci dehşet içinde izledi.
İsrail bütün dünyanın nefretini toplayan plaj saldırısının ardından gece yarısından itibaren 8 bin kişilik kara ordusunu tank ve zırhlı araçlarla desteklenmiş olarak Gazze bölgesine sürdü.
Her fırsatta İsrail’e karşı hamaset yüklü sözler söylerken, ekonomik ilişkilerini en üst düzeyde tutan AKP iktidarı ise,Başbakan ve Dışişleri Bakanının ağzından göstermelik açıklamalar yapılmaktadır.
Saldırı öncesi Başbakan’ın oğlunun “gemicikleri” tarafından İsrail uçaklarının kullandığı jet yakıtı satışına herhangi bir yalanlama gelmezken iktidara yakın bazı çevrelerin ülkemizdeki İsrail diplomatik temsilciliklerine yönelik protestolar göstermelik olarak kaldı.
Başbakan tarafından net bir açıklama yapılmazken ülkemizdeki İsrail temsilciliklerine yönelik protesto girişimlerine bazı iktidar milletvekillerinin katılıyor olması AKP iktidarının “tavşana kaç, tazıya tut” politikalarının açık ifadesi.
AKP iktidarı İsrail saldırganlığına karşı henüz sonuç alıcı bir tavır almazken İsrail, Türkiye ile ilişkilerini “en düşük düzeye” indirdi.
İsrail’in bu saldırganlığının zamanlaması son derece ilginç. Yıllardır dış destekli darbe girişimleri ile uğraşan Suriye, Irak ve Mısır’ın en güçsüz durumda iken bu saldırının yapılmış olması eşbaşkanlığını RTE’nin yürüttüğü BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) çerçevesinde yürütüldüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor.
BOP kapsamında bir büyük “Kürdistan” yaratma projesinin en önemli destekçisi İsrail ile AKP iktidarının ilişkileri tarihinin en üst nokrasında.
Suriye sınırındaki mayınlı araziyi İsrail’e vermeyi “başaramayan” AKP iktidarı istihbarat sağlama işinden, insansız hava aracına, tank modernizasyonundan bilgisayar programlarına her alanda İsrail ile askeri işbirliğini geliştirdi.
Türk köylüsünün tohum stoklarını yok eden AKP tarımımızı tamamıyla İsrail tohumculuğuna teslim etti.
İsrail’de bile protesto eylemlerinin başlamasına rağmen, AKP iktidarının girişimde bulunmamış olması bu konudaki gerçek niyetinin göstergesi.
Bu koşullar altında iktidarı süratle İsrail saldırganlığına karşı harekete geçmeye ve İsrail ile ilişkileri gözden geçirmeye çağırıyoruz.

İsrail saldırganlığı sahte gözyaşları ile değil, başta Ortadoğu halkları olmak üzere, barıştan yana tüm ulusların harekete geçirilerek saldırganlığı mahkum ederek, onları emperyalist merkezlerin desteğinden kopararak durdurulabilir.

Didim Vardiya Bizde Platformu olarak İsrail saldırısını protesto ediyoruz.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder