İstanbul'da kiliseye saldırı 10 Haziran 2015, 09:04

İstanbul Kadıköy'de, Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nin kapısına tiner döküldü, ateşe verildi. Kapıyı saran alevler, vatandaşlar tarafından söndürüldü. Eylemi gerçekleştiren şahsın "psikolojisinin bozuk olduğu" ileri sürüldü.
İstanbul Kadıköy'de, psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nin kapısına tiner dökerek ateşe verdi.

Bir anda kapıyı saran alevler çevredeki vatandaşlar tarafından söndürüldü.

Olay saat 20.30 sıralarında, Bahariye Caddesi Nispetiye (Hacı Şükrü) Sokak'taki Ayia Triada Rum Ortodoks Kilisesi'nde meydana geldi. Elinde karton bir kutuyla kilisenin etrafında gezinen bir kişi, bir süre sonra duvardan atlayarak avluya geçti. Kilisenin kullanılmayan demir kapısının önüne gelen kişi, karton kutunun içindeki tineri kapının üzerine döktükten sonra ateşe verdi.

Kapı bir anda alevler içinde kalırken, kundakçı şahıs tekbir getirerek uzaklaşmaya çalıştı. Yangını görerek yardıma koşan zabıta ve vatandaşlar, kundakçıyı kıskıvrak yakaladı. Bazı vatandaşlar da su dökerek alevleri söndürdü. Olay yerine gelen polis ekipleri, kundakçıyı gözaltına alarak polis merkezine götürdü. Burada yapılan kimlik tespitinde, kundakçının Muhammed Ş. (25) olduğu tespit edildi. Muhammed Ş.'nin, sabıkalı olduğu ve bir süre Erenköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.

Kilisenin bağlı oldu vakıf görevlisi Konstantin Kiracopolos basın mensuplarına yaptığı açıklamada zanlının rüyasında Hazreti İsa'yı gördüğünü söyleyip kapıyı yakmaya çalıştığını ifade etti. Kiracapolos, Muhammed Ş. hakkında hakkında şikayetçi olduklarını söyledi. DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar