İstanbul Valiliği'nden 'boğulma' uyarısı: Buralarda denize girmeyin 05 Ağustos 2015, 12:21

İstanbul Valiliği, yaz aylarında artan boğulma vakalarıyla ilgili olarak alınan tedbirler ve uyarılara dair bir basın duyurusu yaptı.
İnternet sitesi üzerinden duyuru yapan İstanbul Valiliği, yaşanabilecek boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için uygun olmayan, kontrolsüz bölgelerden denize girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.
Yapılan açıklmada şu ifadelere yer verdi:

"Yaz döneminin başlamasıyla birlikte yaşanabilecek boğulma olaylarını önlemek maksadıyla Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığımız Güvenli Denizler isimli önleyici eylem planını hayata geçirmiş olup, ilimiz deniz sahasında 9 unsurunu boğulma olaylarını önlemek için görevlendirmiştir. Ayrıca, arama-kurtarma faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı Şile ve Kilyos Bölgelerinde helikopter uçuşu da geçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilgili Belediye Başkanlıkları ile Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl AFAD Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Liman Başkanlığı gibi birimlerin bu tip elim kazaların önlenmesi konusunda mevcut imkan ve kabiliyetlerin etkin şekilde kullanılması, önleyici tedbirlerin zamanında alınması, halkımızın bilinçlendirilmesi ve vatandaşlarımızın tatillerini rahat, huzurlu ve can güvenliği sağlanmış bir şekilde geçirmeleri amacıyla alınacak tedbirler konusunda Valilik Makamı’ nın 27 Mayıs 2015 tarihli yazısı ile uyarılmışlardır.

Alınan tüm tedbir ve yapılan tüm uyarılara rağmen, başta Karadeniz Sahilleri olmak üzere İlimiz sahillerinde özellikle hafta sonlarında boğulma olaylarında artış meydana geldiği ve boğulma vakalarının genellikle denize girilmesi yasak olan bölgelerde olduğu gözlenmiştir.

Yaşanabilecek boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için vatandaşlarımızın;

-Uygun olmayan kontrolsüz bölgelerden denize girmemeleri,

-Meteorolojik uyarıları takip etmeleri, hava durumunun tehlikeli olduğu durumlarda denize girmemeleri,

-Görevlilerin uyarılarını dikkate almaları,

Kendi can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar