banner864

İzmir fuarının kapıları Suriyelilere kapatıldı 06 Temmuz 2015, 17:09

İzmir'de, sayıları her geçen gün artan ve barınacak yer sorunu yaşayan Suriyeliler, sıcaklarda çareyi Konak ilçesindeki İzmir Enternasyonal Fuarında buldu.
 Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin bir bölümü İzmir'de barınıyor. Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Basmane semtinde havaların ısınmasıyla hemen hemen her ağaç gölgesi ya da cami avlusunda Suriyeli görmek kaçınılmaz hale geldi. Suriyeliler özellikle sıcakların artmasıyla son günlerde Basmane’de bulunan İzmir Enternasyonal Fuarı içinde ağaç gölgeliklerinde görüldü.
Sıcak havada sığınmacılar ellerinde bavul ve çocuklarıyla dikkat çekmeye başladı. Bugün fuar içerisinde bulunan bir kısım Suriyeli fuar dışına çıkarılırken fuarın her kapısı açık olan Dokuz Eylül Kapısı, tel çitle kapatılıp bir giriş kapısı konularak başında da özel güvenlik durmaya başladı. İddiaya göre, fuar içerisinde kalan diğer Suriyelilerin de peyderpey fuar içerisinden çıkarılacak.
Fuar içerisine sokulmayan Suriyelilerin fuar kapısı ve fuar çevresindeki duvar kenarlarında oturması dikkat çekti. Suriyelilerin neden fuardan çıkarıldığı henüz öğrenilemezken, İZFAŞ’ın (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri) Suriyeli sığınmacıları fuar içerisinden çıkarma kararı almadığı yetkililerce bildirildi.

ATAKAN ŞEN - HALİL KARAHAN
İHA

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar