banner864

İzmit Körfezi'nde deniz kabardı 01 Şubat 2015, 13:09


Kocaeli'de dün başlayan, bu sabah saatlerinden itibaren de şiddetini arttıran şiddetli lodos hayatı felç etti. Bölgede binaların çatıları uçtu, ağaçların dalları kırıldı. İzmit Körfezi ise lodos nedeniyle yaklaşık 1,5 metre yükseldi, başta İzmit marina olmak üzere tüm iskelelerin üstü deniz suyuyla birleşti. Halatları kopan birçok teknenin sahibi de zor anlar yaşadı.
Kocaeli Bölgesinde dün saatteki hızı zaman zaman 50-60 kilometreye kadar çıkan fırtına daha çok Kartepe bölgesinde etkili olurken, bu sabah saatlerinde ise İzmit Körfezi'nin üzeri ile kent merkezinde fırtınanın hızı bir anda 90 kilometreye kadar çıktı. Şiddetli fırtına nedeniyle kent merkezi ile diğer yerleşim yerlerinde bazı binaların çatıları uçtu, ağaçların dalları kırıldı. İzmit'te Yürüyüş Yolu'ndaki asırlık çınar ağaçlarının dallarının da kırılması nedeniyle yol zaman zaman araç trafiğine kapatıldı.

DENİZ KABARDI, İSKELELER SU ALTINDA KALDI

Şiddetli lodos İzmit Körfezi'nde de çok sert dalgalar oluşturdu. Deniz suyu burada normalden yaklaşık 1,5 metre yükselince deniz sunu iskelelerin üzerine çıktı ve iskeleler görünmez oldu. Buralarda bağlı bulunan bazı teknelerin de halatları koptu. Küçük teknelerden batanlar oldu. Marina iskelesinde bağlı bulunan ve balık lokantası olarak kullanılan teknelerin sahip ve çalışanları da kopan halatları güçlükle bağlamaya çalıştı. İzmit Körfezi'nde, başta İzmit olmak üzere diğer sahil şeridindeki denize yakın işletmeleri de su bastı.
Su altında kalan ve deniz suyu beton iskelenin üzerine kadar çıkan İzmit Marina'da anons yapan DHA muhabiri de dalgaların şiddetiyle zor anlar yaşadı.
Mustafa BAĞDİKEN-Ergün AYAZ/İZMİT (Kocaeli), (DHA)

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar