banner864

Kaçakları donmaktan Mehmetçik kurtardı 25 Mayıs 2015, 13:18

VAN'ın Başkale İlçesi'ne İran'dan yasadışı yollarla Türkiye tarafına geçen, aşırı soğuk ve gece karanlığında yollarını kaybederek vadide mahsur kalan 130 kaçak, Mehmetçik tarafından kurtarıldı.
İran'dan, yasadışı yollarla Başkale İlçesi'nin Esenyama Mahallesi kesiminden Türkiye'ye giriş yapan 36'si çocuk, 34'ü kadın, Afganistan ve Pakistan uyruklu 130 kaçak, dün gece, Sualtı bölgesindeki vadide karanlıkta yollarını kaybederek mahsur kaldı. Sınırda görev yapan Başkale 4'üncü Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Sualtı Hudut Bölük Komatanlığı ekipleri termal kamerayla yaptıkları keşif ve gözetleme sırasında, dondurucu soğukta vadide mahsur kalan kaçakları tespit etti.

OPERASYONLA DONMAKTAN KURTARILDILAR

Bunun üzerine bölgeye operasyon yapan Mehmetçik, 1 saat sonra, sıfırın altında 10 derece soğukta mahsur kalan kaçakların bulunduğu vadiye ulaştı. Soğuktan donmak üzere olan çocuk ve kadınları battaniyelere saran ve üzerlerindeki parkaları giydiren Mehmetçik, 130 kaçağı araçlarla Sualtı Hudut Bölüğün'ne getirdi.

Burada yemek, sıcak çay ve süt ikram edilen kaçaklar, Başkale Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra bir gece YİBO'da misafir edildi. Kaçakların Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'nde işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınırdışı edileceği belirtildi.

Bu arada 13 Mayıs 2015'te yine Van'ın Çaldıran İlçesi Hangedik Mahallesi'nde sınırı yasadışı yollarla geçen 33 kaçaktan 6'sı çocuk 8'i soğuktan donarak hayatını kaybetmişti.


Engin ERTÜRK
DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar