banner864

Kaçakları Mehmetçik kurtardı 21 Haziran 2015, 10:22

VAN'ın Başkale İlçesi'nde sınırı geçmeye çalışırken vadide mahsur kalan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 49 kaçak, Dünya Mülteciler Günü'nde Mehmetçik tarafından kurtarıldı.
Türkiye-İran sınırının güvenliğini sağlayan Başkale 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı Güleçler Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, termal kameralarla keşif ve gözetleme faaliyeti yürütürken, bir grubun ülkeye izinsiz girdiğini belirledi. Kaçakların sınır hattındaki bir derede mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon düzenledi. Bölgeye bir saatte ulaşan askerler, Dünya Mülteciler Günü'nde, Afganistan uyruklu 18'i çocuk 49 kaçakla karşılaştı. Soğuktan etkilenen çocukları battaniyelere saran askerler, üşüyen kaçaklara da parkalarını giydirdi. Güleçler Hudut Bölüğünde misafir edilen kaçaklara yemek, çay ve süt ikramında bulunuldu.

Başkale Devlet Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun yatakhanesinde misafir edilen kaçakların, sınır dışı işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne gönderileceği belirtildi.
Engin ERTÜRK/ BAŞKALE,(Van)-(DHA) 
Etiketler

Yorum Gönder