banner864

Kanserin yüzde 200 arttığı il! 05 Temmuz 2014, 11:06

Kocaeli’de son 7 yıl içinde 20 bin kişiye kanser teşhisi konuldu.
 Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının iç içe girdiği Kocaeli’de sıkça gündeme gelen kanser vakalarının boyutu soru önergesine verilen yanıtla bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bölgedeki sağlık sorunlarıyla ilgili araştırmalar yaptığı da bilinen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, geçen yıl Ekim ayında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplandırılması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde Kocaeli bölgesindeki kanser vakalarını sordu.

Bu önergeye geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıt verdi. Haydar Akar’ın yaptığı açıklamaya göre, cevapta Kocaeli’de son 7 yıllık üzere içersinde 20 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu bildirildi. Ayrıntıları açıklanmamakla birlikte, ilçelere göre verilen rakamlarda nüfus oranına göre İzmit, Gölcük ve Körfez ilçeleri kanser vakası sayısında önde gidiyor.

Kartepe ile Başiskele

Kocaeli’de 2009’da ilçe statüsünü alınan Başiskele ve Kartepe ilçelerinde ise kanser vakalarındaki artış oranının yüzde 200’ün üzerinde olduğu belirtildi. Bakanlığın cevabında kanser vakalarından ölüm oranlarıyla ilgili bir istatistiğin tutulmadığının bildirildiği de belirtildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

erkin elginertem :

bu bölgelerde radon argon gazları fay zonlarından yer yüzüne çıkmakta rutubetli yerlere yiyeceklere yapışmakta kanser bundan olmaktadır.yeraltındaki mağma 18 km.alttadır.riskli bölgelerdir.yerleşime açılmaması uygun olur bu konuda bilim adamlarımızın görüşü alınarak revizyon imar planları yapılmalıdır.

Esen Zafer :

yalnızca kocaelimi? adapazarı belediyesinde sağlık taraması çalışmalarına katılan bir gençkızımız bildiğimiz ama anlatamadığımız bir gerçeği dehşet içinde neredeyse her 3 kadından birinde kanser çıktı demişti.yıllarca özellikle kolon, göğüs ve rahim kanserinin yaygınlaştığını söyledik ama yerel basın aman haberlerini aman hakkımızda sudan bir sebeple dava açılmasın derdinde

ozcan :

baskalarinin nukleer artiklari gibi pislikleri bolgeye dokulurse netice bu olur. bu pislikler neden aciklanmiyor?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar