banner864

Karadeniz'de HES'ler 4 katına çıkacak! 17 Ekim 2013, 17:55

Karadeniz'deki Hidroelektrik Santral sayısı tam 4 katına çıkacak. Karedenizliler 95 HES'e karşı isyan ederken Orman ve Su İşleri Bakanlığı; rakamın 406'ya çıkarılacağını açıkladı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre Karadeniz Bölgesi'nde 95 santral faaliyet halinde. İnşa aşamasında ise 58 hidroelektirik santrali var. 253 HES de proje aşamasında. Projelerin maliyeti ise yaklaşık 16 milyar dolar.

Karadenizliler yaşam alanlarının yok edilmesine karşı sokaklara dökülürken bakanlık hidroelektrik santralleri artırma çalışmalarında hız verdi.

KESK'e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan projelere tepki gösterdi.

“3-5 megawat enerji üreteceğim diye doğa harikalarının yok edilmesi, yaşam alanlarının katledilmesi kabul edilemez. Evet enerji üreteceğiz ama bunu doğayı yok etmeden yapacağız”

Doğa güzellikleriyle tanınan Karadeniz'de hemen her akarsu üzerinde bir hidroelektrik santralleri bulunuyor.

AKP Hükümeti sayıyı artırmaya çalışırken, yaşam alanlarına sahip çıkan Karadenizlilerin hidroelektrik santrallerine karşı hukuk mücadelesi de sürüyor.
 
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar