banner864

Karga 600 dönümlük araziyi kül etti 07 Temmuz 2015, 10:57

Batman’da, bir karganın elektrik tellerine çarpması sonucu çıkan kıvılcım nedeniyle 600 dönüm üzerine bulunan Beşiri ilçe girişindeki Kaymakam Raşit Zengin Hatıra Ormanı yandı.
 Çıkan yangında yüzlerce çam ve fıstık ağacı zarar görürken, yangına itfaiye ile birlikte TOMA'lar da müdahale etti. Alınan bilgiye göre olay, Beşiri ilçe girişinde bulunan Kaymakam Raşit Zengin Hatıra Ormanı'nda meydana geldi. İddiaya göre bir karga, ormanın üzerinden geçen yüksek gerilim hattı tellerine çarparak yere düştü.
Bu sırada oluşan kıvılcımlar hatıra ormanının yanmasına neden oldu. Kısa sürede rüzgarın da etkisiyle yangın 600 dönümlük araziyi sardı. Yüzlerce çam ve fıstık ağaçları alevlere teslim olurken, olayı gören vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Bölgeye gelen 10 itfaiye aracı yangını söndürmede yetersiz kalınca devreye 3 iş makinesi ve toplumsal olaylarda kullanılan 4 TOMA aracı girdi.
Yaklaşık 4 saat süren yangın güçlükle kontrol altına alındı. Yangında yüzlerce çam ağacı yanarken çevredeki tarım arazileri de zarar gördü. Bir karganın elektik tellerine çarpması sonucu yangın çıktığını ifade eden bazı görgü tanıkları ise, "Biz bu tesiste oturuyorduk, aniden bir karganın elektrik tellerine çarptığını gördük ve yere düşmesiyle yangını kısa sürede ormanın hepsini sardı" dedi. Olayla ilgili geniş çapta soruşturma başlatıldı.

MEHMET ŞÜKRÜ YILDIRIM-ŞEHMUS USTABAŞI
İHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar