banner864

Klor tankındaki sızıntı hastanelik etti 15 Nisan 2015, 17:46

KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde bulunan alüminyum üretiminin yapıldığı Assan Alüminyum Fabrikası'nda klor tankında meydana gelen sızıntı nedeniyle 12 kişi hastanelik oldu.
 KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde bulunan alüminyum üretiminin yapıldığı Assan Alüminyum Fabrikası'nda klor tankında meydana gelen sızıntı nedeniyle 12 kişi hastanelik oldu.

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ÇED belgesinin devrinden sonra sahada tesisin devr alınması ile ilgili düzenlemeler yapılan, rulo, levha ve folyo üretilen Assan Alüminyum Fabrikası bahçesinde bulunan atık varillerin hurdaya gönderilmesine karar verildi. Tesis bahçesinde üzerinde hiçbir ibare olmayan atıklar arasındaki malzemeler kamyona yüklenirken 1 metreküp kapasiteli depolama tankından gaz sızıntısı görüldü.

Sızıntıdan etkilenen Assan Alüminyum'daki 3 işçinin yanı sıra, hemen yanında bulunan Çolakoğlu Metaruliji Fabrikası'nda çalışan 3 işçi ile bölgedeki 6 kişi zehirlendi. Fabrika yöneticilerinin olayı farketmesi üzerine hemen 112'ye haber verildi. İhbar üzerine fabrikaya çok sayıda sağlık ekibi ile itfaiye sevk edildi. İlk müdaheleleri olay yerinde yapılan 12 kişi daha ambülanslarla Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

SU İLE MÜDAHALE

Gaz sızıntısı üzerine itfaiyeye haber verildi. Kısa sürede gelen ekipler tanka su ile 'Nötrolize' çalışması yapıldı. İtfaiye erleri klor gazı olduğu değerlendirilen sızıntının yayıldığı deliği tespit ederek tıpa ile kapattı. Bu arada tesisteki yağmurlama sistemi ile sahadaki olası çökeltinin giderilmesine çalışıldı.

Assan Alüminyum Fabrikası direktörü İhsan Köseoğlu, olayın hurdacının eski varil ve tankları yüklediği sırada meydana geldiğini belirterek, "Sızıntı nedeniyle 12 kişi zehirlendi. Sızıntının olduğu tank kontrol altına alındıktan sonra bunlar kontrollü bir şekilde İzmit Klınik Atık Yakma Tesisi (İZAYDAŞ)'a gönderildi" dedi.

Ergün AYAZ- Murat ÖZGÖL/DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar