banner864

Koy kiralandı, sahil halka yasaklandı! 19 Temmuz 2014, 19:41

İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan Konuç Koyu, iş adamı tarafından kiralanınca, halkın koya girişi yasaklandı. Yurttaşların giremediği koyda adeta katliam başladı. Zeytin ağaçları kesildi, sahile beton döküldü. Eylem yapan yurttaşlar, koyları kimseye vermeyeceklerini açıkladı.

"Sit alanlarına dokunmayın" paylaşan: ulusalkanal
 İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan Konuç Koyu rant dönüşümle karşı karşıya. Doğa güzellikleriyle İzmir'in cennet köşelerinden olan Konuç Koyu iddialara göre AKP Manisa İl Başkanı'nın akrabası olan Kerim Baybatur'a kiralandı. Başka bir iddiaya göre ise Kerem Baybatur'un Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yeğeni. 
SİT alanı olan vakıf arazisinin kiralanmasıyla birlikte zeytin ağaçları talan edildi, yurttaşların sahile girmesi engellendi.

Çandarlılı yurttaşlar hem denize hem de ağaçlara sahip çıkmak için mücadele başlattı. 

Önce toplantı yapıldı, ardından koya yürüyüş düzenledi.

Koydaki manzara içler acısı. Yurttaşların giremediği sahiller hayvanların otlama yerine dönüştü.

Eylemin arından Kerim Baybatur adlı kişinin koya gidip eylem yapan halkı tehdit ettiği öğrenildi.

HABER-KAMERA: AKIN KARA

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Izmir sever :

Geçen seneden başladılar ilk halkı komik rakamlarla içeri aldılar üstelik konut sahiplerinin kullandığı plaja sonra prosedürüne uydurmaya çalışıyorlardı geçen seneden ne olacağının sinyalleri verilmeye başlanmıştı. .Şimdi amaç site sakinlerini evlerinden edip kendi es dostlarıni yerleştirmeye geldi ..kimse pes etmesin amaç bu izmir kalmıştı sıra onada geldi...ülkeyi Sata Sata bitirmediniz sira koylarami geldi ha buarada o bölgeye seferler konulacak ve otel açılacak denilmişti sıra onlarda sanırım ..yazık ne hale geldik ..

oya candan :

Ilk Yanki sitesi uzun yillar aid at odeyerek sahip oldugumuz kooperatif evleri,o sitede dostluk. Kardeslik hukum surer.Sahilde ki kucuk gazinomuzda gecen stler unutulmaz,cocuklarimiz,torunlarimiz kumden kuleleri orada ogrendi,ilk oltayi orada denize atti.Yazik degilmi simdi yasananlara birlik icinde yasamak varken engellerle haklarimizi elimizden aliyorlar.Bedua almasinlar mutlak cikar ah almak yerde kalmaz.agaca yesillige sahilimize dokunmayin insanlari uzmeyin,hickimse kotu niyetli olmasin dinimizde Boyle demiyormu?

H.İbrahim Bircan :

Benim çocukluğum buralarda geçti,,,gerçekten de tam bir talan yaşanıyor bu koyda,,ç,vakıf arazisini birileri iktidar desteğiyle kendi arazisi gibi kullanıyor,yapılaşmaya açıyor,,,güzelim koya insanların girmesi engellenerek adeta hayvan barınağına dönüştürülmüş,,,,yetkililer derhal bu talana dur demeli,,,

Ali Ömer :

Tüm sahiller yasaklansın.Bu halk da uzaktan denize baksın.Daha beter olunuz.Hani milletin amdamıydı bunlar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar