banner864

Köylü memur el ele 16 Kasım 2013, 16:17

HES'e Karşı Mücadele Eden Ahmetler Köylülerine Birleşik Kamu İş'den Destek Ziyareti
Ahmetler Kanyonu'ndan yükselen çoban ateşi Antalya'dan görüldü. Kanyonda HES'lere karşı direniş çadırları kurarak nöbet tutan Ahmetler Köylülerine Antalya'dan destek yağıyor. Birleşik Kamu İş'e bağlı sendikaların temsilcileri dün Ahmetler Kanyonu'na giderek köylülere destek ziyaretinde bulundular. Eğitim-İş Sendikası toplantı salonunda ziyaretle ilgili bilgi veren Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Antalya İl Temsilcisi, Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı. Birleşik Kamu İş olarak bu tür konulara daha duyarlı davranacaklarını belirten Balık, hükümeti de uyardı; "Hükümet, çalışma ruhsatlarını yandaşlarına verirken bundan sonra daha dikkatli davransın, halkın doğal yaşam alanlarını yok etmesin" dedi.

Antalya Ahmetlerin Yanında

Ahmetler Kanyonu'na kurulmak istenen HES'e karşı mücadele yürüten Ahmetler Köylülerinin yaktığı direniş ateşi başta Antalya olmak üzere Türkiye'nin her yerinden görülüyor. Silah tehditlerine boyun eğmeden haklı mücadelesini sürdüren Ahmetler köylülerine Antalya'dan destek yağdı. Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı sendikaların temsilcileri dün Ahmetler Köylülerine destek ziyaretinde bulundu. Bugünde çevreciler ve bazı demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri Ahmetler Köylülerini direnişlerinde yalnız bırakmadığı öğrenildi.
Köylü Kendi Topraklarına Giremez Durumda

Birleşik Kamu İş Antalya İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, Yönetim Kurulu ile birlikte Şube toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında izlenimlerini aktardı. Balık; "Köy ile arası 7-8 kmlik alanda herkes köyünü terk etmiş, öncelikle köye uğradık. Köy bomboştu. Köydeki tüm kadınlar erkeler, kanyonun girişine sıralanmışlar, çadırlar kurmuşlar. Orada kazanlar kaynıyor, çaydanlıklar kaynıyor. Günlük yaşantılarına kanyonun girişinde devam ediyorlar. Çok vahimdir ki, bizim insanlarımız orada günlük yaşantılarına devam ederken, Jandarma'da insanların ileri yada geri gitmesini engelliyor. Gelen basın mensuplarının ve ziyaretçilerinde kanyon içerisine girmesini engelliyor. Yani kendi topraklarımıza giremez durumdayız. Köylü kendi topraklarına giremez durumda" diye konuştu.
Ahmetler köylülerinin talebinin 'çevrenin ve doğanın kendilerine bırakılması' olduğunu ifade eden Balık, köylülerin kararlılıklarını şu sözlerle dile getirdi; "Köylüler 'kesinlikle biz burayı kimseye vermeyeceğiz, ne pahasına olursa olsun direnmeye devam edeceğiz' diyorlar." Kanyona yeni direniş çadırlarının kurulmaya başlandığı bilgisini veren Balık, gündüz köyün yaşlılarının, gece ise işlerinden çıkan gençlerin köyüne sahip çıkmaya çalıştığını belirtti.

Eyalet Sistemi Çarklarını Kullanmaya Başlamış

Edindikleri bilgilere göre de Ahmetler Kanyonu'na kurulacak HES için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu'nu Akdeniz Üniversitesi yerine Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden alındığını kaydeden Balık, bu durumu 'herhalde eyalet yönetimine geçmişiz' olarak yorumladı. Balık; "Antalya'daki üniversite yada Antalya'daki bilirkişiler atlanılarak Isparta'dan böyle bir rapor alınabiliyor. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı görevini yapıyor. Dolayısıyla eyalet sistemi burada çarklarını kullanmaya başlamış" ifadelerini kullandı.

Başka Ahmetler Yok

Birleşik Kamu İş olarak Ahmetler Kanyonu'na kurulmak istenen HES'e ve Antalya'da ki taş ocaklarına karşı olduklarını ve bundan sonra bu tür konularda daha duyarlı olacaklarını söyleyen Balık, "Çünkü başka Antalya yok, başka Ahmetler yok, bizim başka yaşam alanımız yok" diye konuştu.

Hükümete Dikkatli Davran, HESçi Firmaya da Vatandaşın Ekmeğiyle Oynama Uyarısı

Hükümeti, "Bu konularla ilgili çalışmalarında, ruhsatları yandaşlarına verirken daha dikkatli davransın, halkın doğal güzelliklerini, doğal yaşam alanlarını yok etmesin" diyerek uyaran Balık, alternatif enerji türlerinin kullanılmasını önerdi ve çevrenin yok edilmemesi gerektiğini söyledi. HESçi şirkete de uyarıda bulunan Balık, "Siz de alternatif enerjiye yönelin, vatandaşın ekmeği ile, ekmek kapısıyla oynamayın. Yatırımlarınızı daha verimli, kimsenin itiraz etmeyeceği alanlara yapın" diye konuştu.

Haber: Devrim Dönmez - Fotoğraf: Merve Demirağ / ANTALYA
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar