banner864

Köylüye dayak yetmezmiş gibi bir de...! 05 Haziran 2014, 17:57

Rize'nin İkizdere İlçesi Şimşirli Köyü'nde geçtiğimiz sene yapımına başlanan Hidroelektrik Santraline karşı köylünün mücadelesi devam ediyor. Eylem yapan 39 köylü hakkında çalışma hürriyetinin ihlali, işyeri dokunulmazlığının ihlali gibi suçlardan dava açıldı.

Köylüye dayak yetmezmiş gibi bir de...! paylaşan: ulusalkanal
Dayak yedikleri yetmedi, bu kez de hakim karşısına çıkarıldılar. Suçları ise, köylerinde doğal sit alanı ilan edilen bölgede yapımı devam eden hidroelektrik santraline karşı eylem yapmak.

Rize'nin İkizdere İlçesi Şimşirli Köyü'nde yapımına geçtiğimiz sene başlanan hidroelektrik santraline karşı eylem yapan 39 köylü hakkında dava açıldı. İş ve çalışma hürriyetinin ihlali, tehdit ve hakaret ile işyeri dokunulmazlığının ihlali suçlamalarıyla Rize Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Köylüler Dünya Çevre Günü'nde hakim karşısına çıktı. Rize Adliyesi önünde açıklama yapan köylüler, ''Çevre günü bize hayır getirir ve bu beladan kurtuluruz'' dedi. 

Geçtiğimiz gün bölgede usulsüz dinamit patlatılması gerekçesiyle oturma eylemi yapan köylüler jandarma tarafından darp edilmiş, Havva Bir isimli köylü kadın acımasızca coplanmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder