banner864

Lisede usulsüz harcama ve borç istifası 30 Kasım 2014, 15:36

ANTALYA Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nde Okul Aile Birliği yönetiminin harcamalarını inceleyen denetleme kurulu, 3 bin liranın üzerinde usulsüz harcama tespit etti. Bu usülsüz harcamanın 'gider' olarak işlendiği belirlendi. Seçilen yeni yönetim de, yaklaşık 40 bin lira gayriresmi borç tespit edince istifa etti.
 ANTALYA Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nde Okul Aile Birliği yönetiminin harcamalarını inceleyen denetleme kurulu, 3 bin liranın üzerinde usulsüz harcama tespit etti. Bu usülsüz harcamanın 'gider' olarak işlendiği belirlendi. Seçilen yeni yönetim de, yaklaşık 40 bin lira gayriresmi borç tespit edince istifa etti.

Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nde 2013- 2014 yılı Okul Aile Birliği'nin yaklaşık 1 ay önce yapılan genel kurulunda, yönetim kurulunun faaliyetlerine ilişkin denetleme kurulu tarafından hazırlanan raporda usulsüz harcamalar yapıldığı öne sürüldü. Tüm kararları en son okul müdürü tarafından imzalanması gereken okul aile birliğinin, 20 Ekim 2014 tarihindeki genel kurulunda faaliyet ve harcamaları inceleyen denetleme kurulu, yönetimin çalışmalarını aklamadı.

İHALE KANUNA AYKIRI İŞ

Denetleme kurulunun hazırladığı ve genel kurula sunduğu raporda, okul aile birliği başkanı N.G.'nin bu görevinin, kızının 2014 Haziran'da mezun olmasıyla sonlanması gerekirken, yetkisi olmamasına rağmen kanunsuz şekilde hizmet alımı ve harcamaların sürdüğü belirtildi. Kuruldan iki istifa olmasına rağmen, yedek üyeler çağrılmadan eksik kadroyla kanunsuz çalışıldığı, ihale kanununa göre harcama tutarı 1000 lirayı geçen durumlarda teklif usulüne göre yapılması gereken harcamaların, küçük meblağlara bölünerek, okulun zarara uğratıldığı öne sürüldü. Buna örnek olarak da mezuniyet ve tiyatro davetiyesi için 944 TL, 944 TL, 944 TL, 649 TL ve 400 TL olarak 5 ayrı fatura düzenlendiği ve toplamda 3 bin 881 TL'lik iş yaptırıldığı kaydedildi.

'ÖĞRENCİLERDEN TOPLANAN PARA GELİRE EKLENMEDİ'

Balo için 12'nci sınıf öğrencilerinin her birinden 80 TL toplandığı ve yaklaşık 10 bin TL'lik tutarın gelir hanesine kaydedilmediği belirtilen raporda, bu paradan 885 TL DJ, 150 TL ses sistemi, 200 TL ses sistemi teknikeri ücreti, 120 TL ses sistemi taşıma olmak üzere toplam 1355 TL'nin gider hanesinde gösterildiği yazıldı.

Ayrıca yönetmelikte DJ, balo gibi bir harcama kaleminin de bulunmadığı kaydedilen raporda, okul ajandası için ödenen 2 bin TL'nin de gereksiz bir masraf olduğu belirtildi. Raporda en dikkat çeken iddialardan biri de okul aile birliği başkanı N.G.'nin çantasından çalındığını iddia ettiği 380 TL'nin okulun gider hanesine yazıldığı iddiası oldu.

TALEP YAZISI OLMADAN HARCAMA

Yönetmeliğe göre okulun yapacağı harcamalarda okul müdürlüğünün aile birliğine talep yazısı yazması gerekirken, yapılan birçok harcamada böyle bir yazının bulunmadığı da belirtilen raporda, birçok harcamanın usulsüz olduğu ve kasada 3 bin 180 TL açık olduğu kaydedildi.

İNCELEME TALEP EDİLDİ

Denetim kurulu tüm bu nedenlerden dolayı Adem Tolunay Anadolu Lisesi 2013-2014 Öğretim Yılındaki Okul Aile Birliği yönetim kurulu çalışmalarının, Milli Eğitim Bakanlığı 2012 Okul Aile Birliği Yönetmeliği'ne aykırı bulunduğu ve onaylamadıklarını belirterek, durumun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından incelenmesini talep etti.

40 BİN LİRA GAYRİRESMİ BORÇ

Genel kurulda yapılan seçimde göreve gelen yeni yönetim kurulu ise önceki yönetim kurulundan piyasaya kalan, gayriresmi olduğu belirtilen 40 bin liralık borç tespit etti. Bunun üzerine de yönetim kurulunun tamamı yedekleriyle birlikte istifa etti. Bunun üzerine okul aile birliği yönetim kurulu seçimi, 14 Aralık 2014 günü tekrarlanacak.

VEKİL MÜDÜR BAŞKA OKULA ATANDI

Bu olayların yaşandığı dönemde, okul müdürü Osman Hatipoğlu'nun kanser hastalığı nedeniyle izinli olduğu, 1 yıl boyunca yerine R.D.'nin vekalet ettiği kaydedildi. R.D. Kamile Çömlekçioğlu İlkokulu'na müdür olarak atanırken, Hatipoğlu ise kısa süre önce görevine geri döndü.

Okul aile birliği denetim kurulunun raporu üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü de inceleme başlattı.
Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar