banner864

Mersin'de çok zehirli balık yakalandı! 19 Mart 2015, 18:12

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü (DBE) Müdürü Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş, Mersin Körfezi'nde aylık balıkçılık izleme seferleri yapan ekibin, bölge için yeni tür olan zehirli aslan balığı yavrusu yakaladığını bildirdi
Kıdeyş, yazılı açıklamasında, izleme ekibinin Mersin Körfezi'nden aldığı örneklerinin içerisinde zehirli aslan balığı yavrusu da çıktığını belirtti.

Aynı türe daha önce İskenderun ve Antalya körfezlerinde de rastlanıldığını aktaran Kıdeyş, şunları kaydetti:

"8 santimetre ve 10 gram ağırlığındaki yavru balık, 35 santimetre büyüyebiliyor. Bu türün genellikle gündüz kovuklarda saklanıp, gece aktif olduğu biliniyor. Türün dikenleri ciddi derecede zehirli, dolayısıyla balıkçıların buna dikkat etmesi gerekir. Diğer taraftan, zehirli olmasına rağmen bu tür üzerinde beslenebilen balıklar da denizlerimizde mevcut. Yakalandıktan sonra laboratuvarımıza getirilen balık, ölçümleri yapılıp diğer incelemeler için enstitü müzesine alındı."

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün, kuruluşundan itibaren Mersin kıyılarında deniz durumuyla ilgili düzenli gözlem yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Kıdeyş, balık ve deniz canlılarındaki değişimi her ay incelediklerini bildirdi. (Milliyet)
Etiketler

Yorum Gönder