banner864

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı! 19 Temmuz 2014, 09:04

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporunu açıkladı. Rapora göre, Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgesi parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak.

İstanbul'da sağanak yağmur paylaşan: ulusalkanal
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporu şu şekilde:
Marmara Bölgesi, parçalı ve yer yer çok bulutlu, kuzeyi ile zamanla bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Ege Bölgesi'nin, parçalı ve çok bulutlu, Denizli ve Afyon çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz Bölgesi'nin, az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin doğusu ile iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, Isparta ve Burdur çevreleri, Antalya'nın iç kesimleri, Osmaniye ile Adana'nın kuzey ve doğu kesimleri ile zamanla Hatay çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu Bölgesi'nin, parçalı ve az bulutlu, bölgenin kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde Ankara, Çankırı, Kırıkkale,Kırşehir ve Konya çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz Bölgesi'nin, parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin, parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin, Gümüşhane ve Çorum çevrelerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin, az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzeydoğu kesimlerinin yer yer parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kars ve Ardahan ile Eruzurum'un kuzey ilçelerinin sağnak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin, az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da sağanak

İstanbul'da saat 09.00 sıralarında başlayan sağanak yağmur, vatandaşlara zor anlar yaşattı.İSTANBUL BARAJLARI ALARM VERİYOR

İstanbul’da baraj doluluk oranları alarm veriyor. 2013 Temmuz ayında yüzde 74 olan İstanbul barajlarındaki doluluk oranı bir sene içinde yüzde 20.34 indi. Barajlar içinde en büyük su kaybı ise Ömerli barajında yaşandı. Ömerli Barajdaki doluluk oranı şu anda yüzde 11. Yüzde 18.29’a inen Alibeyköy barajında ise eskiden suyun bulunduğu bölümlerde inekler otluyor. İstanbul’da matematiksel olarak 63 günlük su kaldı ancak buharlaşma hesaba katıldığında bu süre daha da az olduğu belirtildi.

ÖMERLİ BARAJI SU HAVZASINDA KİLOMETRELERCE KARELİK ALAN KURUDU

İstanbul’da kurak geçen kışın ardından barajların doluluk oranları kritik sınırlara dayandı. İstanbul barajlarında en büyük su kaybı Ömerli barajında yaşanıyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında yüzde 40.44 doluluk oranı bulunan barajın şu an yüzde 11 su bulunuyor. Havadan yapılan çekimlerde ise barajın kaybettiği su miktarı kıyılardaki izlerden çok rahatlıkla görülebiliyor. Barajın Ömerli merkeze yakın bentlerin bulunduğu bölümde ilk bakışta yeterli su varmış gibi gözüksede, kıyıdaki izlerden sulaların bazı yerlerde 30 ile 50 metre arasında değişen çekildiği gözleniyor. Ömerli barajının TEM karayoluna yakın bölümlerinde ise durum çok daha kötü gözüküyor. Özellikle Emirli köyünün alt tarafında bulunan kilometrelerce karelik bölümde su havzasının tamamen kuruduğu görülüyor. Emirli köyünün üst tarafında bulunan bölümde ise kıyıdaki izlere bakıldığında suyun çekilme oranı zaman zaman 100 metrenin üzerinde olduğu görülüyor.

ALİBEYKÖY BARAJINDA İNEKLER OTLUYOR

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Alibeyköy barajında ise benzer durumlar yaşanıyor. Şu an doluluk oranı yüzde 18.29 olarak kayıtlara geçen barajda su çekilme oranı bazı bölümlerde 100-150 metreyi buluyor. Eskiden metrelerce suyun bulunduğu bölümde ise şu anda inekler otluyor.

Öte yandan barajlardaki hızlı düşüş İSKİ’yi alarma geçirdi. Baraj ve Bentlerin bulunduğu bölümlerde görev yapan güvenlik personeli kalan su stogunun korumnası için izinsiz girişlere karşı daha dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

63 GÜNLÜK SU KALDI

İski verilerine göre şu andada barajlarda şu an yaklaşık 176 milyon 690 metreküp su bulunuyor. İstanbul’da ortalama günlük su tüketiminin ortalam 2 milyon 434. Ancak şu anda verilere göre İstanbul’a günde 2 milyon 765 bin metreküp su verildiği gözönüne alındığında İstanbul’un 63 günlük suyu kaldığı ortaya çıkıyor. Ancak yoğun sıcaklığın bulunduğu yaz aylarında buharlaşmanının çok olacağı varsayıldığında gün sayısının hızla düşebileceği belirtiliyor.

SON 10 YILIN EN DÜŞÜK DOLULUK ORANI

İstanbul’da baraj seviyeleri son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı. 2005 yılında barajların doluluk oranı 76.29 idi. 2007-2008 yıllarında kurak geçen yılın ardından baraj doluluk oranları yüzde 30’lu değerlere düşerken daha sonra yağışların gelmesiyle birlikte artmıştı. 2013 yılında baraj doluluk oranları 73,86 olurken, İski verilerine göre İstanbul’daki şu an ortalama baraj doluluk oranı yüzde 20.34

Barajlarda şu anda doluluk oranı ise söyle;

Ömerli barajı yüzde 11

Papuçdere barajı yüzde 7,73

Sazlıdere barajı yüzde 9,77

B.çekmece barajı yüzde 15.47

Alibeyköy barajı yüzde 18.29

Terkoz yüzde 47.49

Kazandere barajı yüzde 34.47

Elmalı barajı yüzde 32.93

Darlık barajı yüzde 19.58

Istırancalar yüzde 14.63

Meteoroloji'den kısa süreli acil uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kısa süreli acil uyarı yayınlandı.

Uyarıda şöyle denildi: İstanbu Boğaz çevresi ve Avrupa Yakasında halan devam etmekte olan sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların önümüzdeki birkaç saat daha devam etmesi ve Anadolu yakasına ilerlemesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklarada karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. (DHA)

Yorum Gönder