banner864

Midyat'ta manastıra girişler paralı oldu 15 Mayıs 2015, 13:11

MARDİN'in Midyat İlçesi'ndeki, dünyanın ayakta kalan en eski Süryani Ortodoks Manastırı olarak bilinen Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı’na ziyaretler ücretli hale getirildi.
Süryani Ortodoks cemaatine din adamı yetiştiren, Süryanice'nin yaşatılmasına da öncülük eden 1618 yıllık tarihi geçmişe sahip manastırı gezmek isteyen ziyaretçilerden Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı Vakfı Yönetim Kurulu’nun aldığı karar gereği artık ücret alınacak. Yetişkinlerden 5, öğrencilerden ise 3 lira giriş ücreti alınması kararlaştırılırken, vakıf yönetimi, kararı, Manastıra ziyaretçi yoğunluğu yaşanmasından dolayı personel istihdamı, temizlik için harcanan ücret, elektrik ve su giderlerini gösterdi.

Yüzyıllardır hayırsever Süryaniler'in bağış ve katkılarıyla bugüne kadar ayakta duran Mor Gabriel Manastırı, son yıllarda bölgede oluşan huzur ortamıyla birlikte yurt iç ve yurt dışından yılda yaklaşık 100 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Midyat'a 22 kilometre uzaklıkta bulunan manastırda görev yapan 10 kişi, haftanın 7 günü gelen ziyaretçilere Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice ve İngilizce mekanın tanıtımını yapıyor.


Mehmet Halis İŞ
DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar