banner864

Milli Atak tanıtıldı 17 Ekim 2014, 20:09

Türkiye’nin milli helikopteri T-129 ATAK, tanıtım uçuşunda tam not aldı. Kara Havacılık Komutanlığı’ndan yapılan tanıtımda, helikopter üstün taarruz özellikleriyle göz doldurdu.
Milli olanaklarla Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan T-129 ATAK helikopteri gösteri uçuşuyla basına tanıtıldı.

Ankara Güvercinlik Üssü’nde yapılan tanıtımda önce ATAK hakkında bilgi verildi. Brifingin ardından Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hava operasyonlarına katılmış olan pilotlar gösteri uçuşuna başladı.

Türkiye’nin iklim koşullarına göre üretilmiş olan milli taarruz helikopkeri ATAK deneyimli askeri pilotlardan tam not aldı.

Yapımını TUSAŞ ve AgustaWestland’ın birlikte üstlendiği helikopter, modern teknolojiyle üretildi.  ‘Mızrak’ ve ‘Cirit’ füzeleri ile roket atış imkanı yapabilen ATAK, sadece 1 metre sapmayla yüksek isabet imkanı sağlayabiliyor.

Helikopterde ASELSAN özgün üretimi ASELFLIR-300T gece-gündüz termal görüş ile hedefleme sisteminin yanı sıra Avcı kaska montajlanmış nişangah sistemi de bulunuyor.

Türkiye’nin taarruz helikopter ihtiyacını karşılayacak olan T-129 ATAK, çok sayıda ülkeden de talep ediliyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Gürhan Salihlili :

agusta bir i̇talyan firması'dır ve türkiye'nin agusta ile çalışması isabet olmuş. o helikopterlerin gerçekten iyi helikopterler olduğundan kimsenin kuşkusu olmasın! ilerleyen senelerde her açıdan çok daha iyi modeller çıkacaktır. bu helikopterin üretilmesinin en büyük artısı silah sistemleri ve avionic üretiminde tecrübe kazanmaktır. en az 500 tane lazım bunlardan; çünkü çok kötü savaşlar geliyor. diğer taraftan türkiye açısından güç dengesi parametresinin ne olacağını ancak sistem bilir...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder