banner864

Okulsuz köye 5. cami 23 Ekim 2013, 09:15

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye köyüne, beşinci cami yapılmak isteniyor. Ancak 507 nüfuslu köyde okul yok.
 Çocuklarını taşımalı sistemle çevre köylerdeki okullara gönderen köylüler, duruma tepkili. İlçe Müftüsü Hasan Ersöz okulsuz köye 5'inci cami girişimini doğrulayarak, "Vatandaş istiyor. Arsa bulurlarsa cami yaparız" dedi. "Camiye değil, okula ihtiyacımız var" diyen köy muhtarı Hasan Hüseyin Aydın ise, kapatılan okulu göstererek "İşte arsa, işte bina. Çocuklarımız her sabah kilometrelerce uzağa gitmek zorunda kalmasın" diye konuştu.

Müftünün isteğini reddetti

Osmaniye köyünde 1990'lı yıllara kadar 2 okul, 2 cami olduğunu belirten Muhtar Aydın, geçen 20 yıl içinde okulların kapandığını, cami sayısının ise 4'e çıktığını söyledi. Aydın, şunları anlattı: "Müftümüzle görüşmeye gittiğimde, bazı köylülerimizin Kuyucak Mahallesi'nde bir cami yapılması için başvurduğunu öğrendim. Müftümüz, benden yeni cami için maddi ve manevi destek sağlanması konusunda yardım istedi. Ben de köyümüze cami değil okul gerektiğini belirterek, yardımcı olmayacağımı söyledim. Osmaniye'de yaşayan 60 kadar ilköğretim öğrencisi, Turunç Beldesi ve Bayır Köyü'ndeki okullara servislerle götürülüyor."

Cemaat yok

Muhtar Hasan Hüseyin Aydın'ın verdiği bilgiye göre, köyde 130 yetişkin erkek yaşıyor. Köydeki 4 caminin toplam kapasitesi ise 350 kişi. 150 kişi kapasiteli Hacıağaç Camii, köyün ihtiyacını tek başına karşılamaya yetiyor. Kuyucak ve Yassıpiren mahallelerindeki camiler, birbirine yalnızca 2 kilometre uzaklıkta. Her caminin birer kadrolu imamı olduğunu belirten Muhtar Aydın, "Cuma namazları dışında, 5 vakit namaz için camiye gidenlerin sayısı ancak 10'u bulur. Çoğu zaman mevcut camilerde, imamın dışında namaz kılan göremezsiniz" diye konuştu.

Okul binası dökülüyor

Köylülerden Muhammet Şahin de şunları söyledi: "Hocalar Mahallesi'nde köylüler 'biz zaten hocayız, imama gerek yok' diyorlar. Camilerin kadrolu imamları var, ama bir tane cemaatleri yok. Bu imamlara ödenen maaşlar bizim cebimizden çıkıyor. Bizim de devletin de zararına."

Öte yandan köydeki Hacıağaç İlköğretim Okulu'nun kullanılmayan tek katlı binası bakımsızlıktan dökülüyor. Kapatılan okul binasının üzerinde bulunduğu 6 dönümlük arazi köy tüzel kişiliğine, kullanım hakkı da hâlâ Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait. Okulda eskiden 40 öğrencinin 2 öğretmenden eğitim aldığını belirten Muhtar Aydın, "İşte hazır arsa, hazır bina, Hem bir kat daha çıkabilirler. Köyümüze okul yapsınlar. Çocuklarımız, her sabah kilometrelerce uzaklıktaki okullara gitmek zorunda kalmasın" diye konuştu.

Aydınlık

Yorumlar

ferda kışlalı :

aziz nesinin zübük eseri aklıma geliyor din iman olmayınca kuru bilgi neye yarar tam zübükzadeler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar