banner864

“Ölümlerin sorumlusu hükümettir“ 16 Mayıs 2014, 22:22

Maden Faciasındaki Ölümlerin Birinci Derece Sorumlusunun Hükümet Olduğunu Belirten Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu, "Derhal İstifa Etmelidirler" Dedi
Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu Soma'da meydana gelen maden faciasını sessiz yürüyüşle protesto etti. Platform üyeleri İsmet İnönü Kent Meydanı'nda bir araya geldi. Buradan Cumhuriyet Meydanı'na sessiz yürüyen Antalyalılar, Meydanda yitirdiğimiz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulundu. Platform adına yapılan açıklamada yaşanılanların iş cinayeti olduğu ve hükümetin birinci derece sorumluluğu bulunduğu belirtilerek, AKP Hükümeti istifaya çağrıldı. Platformun eylemine CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ve çok sayıda Antalyalı da destek verdi.

Sessiz Tepki

Sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin bir araya gelerek oluşturduğu Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu, bu kez Soma'da meydana gelen faciada yaşamlarını yitiren yüzlerce can için tek yürek oldu. Platform üyeleri İsmet İnönü Kent Meydanı'na ellerinde Türk bayraklarıyla geldiler. En önde açılan dev Türk Bayrağı'nın ardından sessizce yürüyerek yüz yılın en büyük felaketlerinden biri olan maden faciasını protesto ettiler. Kortejde ayrıca Soma'da bir yurttaşı acımasızca tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in tepkilere neden olan ve hafızalara kazınan o fotoğrafı da taşındı. Cumhuriyet Meydanı'nda faciada yaşamını yitiren maden şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu.

AKP Hükümeti Derhal İstifa Etmeli
Platform adına açıklamayı yapan ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, yaşananların aslında bir iş kazası değil, iş cinayeti olduğunu vurguladı. Bu tür olaylardaki ölüm sebeplerini, 'sektörün piyasa terk edilmesi, denetimsizlik, kaçak madencilik, taşeronlaştırma ve üretim zorlamaları' olarak açıklayan Daş, hükümetin ölümlerden birinci derecede sorumlu olduğunu belirterek, AKP hükümetini derhal istifaya çağırdı.

Hükümet Gereken Cevabı Soma Halkından ve Emekçi Yakınlarından Aldı
AKP hükümetinin cinayetlerin gerçekleştiği andan itibaren faciayı 'teknik mesele ya da rastlantı sonucu doğal bir olay' gibi vermeye çalıştığını belirten Daş, hükümete en gerçekçi cevabı Soma halkı ve emekçi yakınlarının verdiğini söyledi.

Birleşik Mücadele Tarihsel Görevdir
Bugün başta tüm işçiler, emekçiler ve halkın tüm kesimlerinin aralarındaki etnik, dinsel ve siyasal ayrılıkları erteleyerek birlik içinde ABD emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadele etmesinin tarihsel görev olduğuna vurgu yapan Daş, "Gelin bu birliği el ele vererek bugün olduğu gibi her zaman sağlayalım" diye konuştu.

Acar, Bu İktidar Gitmeli
Açıklamanın ardından CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar' da söz aldı. Acar, hükümetin istifasını istediği konuşmasında şunları kaydetti; "Şimdi buradan, Antalya'dan bütün dünyaya sesleniyorum; bu iktidar işçi düşmanıdır. Bu iktidar üretenin düşmanıdır. Bu iktidar gitmelidir. Türkiye'ye yakışmıyor." Türk halkının bu acıyı asla unutmayacağını kaydeden Acar, milletin bu facianın hesabını iktidardan mutlaka soracağını ifade etti.
Sessiz başlayan eylem yine sessiz son buldu.

Haber: Devrim Dönmez
Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

ömer özgür :

soma'da maden işçilerinin iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarının eksik yapıldığı bir ortamda çalıştırıldıkları otaya çıktı.i̇ şveren ağır bir sorumluluk altındadır.sorumlular hesap vermelidir.maden yatağında kalan cenazeler mutlaka çıkarılmalı,kapıda cenazelerini bekleyen çok sayıda vatandaşın acıları cenazelerin teslimi ile bir nebze olsun dindirilmelidir.i̇şveren yetkililerinin açıklamaları halkımızı tatmin etmediği gibi çelişkili ifadelerle doludur.olayın özü özelleştirmelerin ve taşeron işçi çalıştırmaların bir an önce durdurulması ve özelleştirilen maden ocaklarının yeniden kamulaştırılarak devlet tarafından işletilmesi gerekmektedir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar