Orman Genel Müdürü'nün çevrecilere ve ormancılara hışmı 06 Mart 2015, 16:45

Antalyalı doğaseverler, Türkiye'nin dört bir meydana gelen orman katliamlarına dikkat çekti, ormanların mevcut Orman Genel Müdürüyle korunamadığını belirterek Genel Müdürü istifaya çağırdı. Çevreciler yaptıkları eylemde mermer ve taş ocakları, HES'ler, nükleer santraller, termik santraller ve ağaç kıyımlarıyla doğanın ve yabanıl hayatın yok edilmesini sloganlarla ve Bölge Müdürlüğü önüne koydukları siyah çelenkle protesto etti
Antalyalı doğaseverler A Platformu öncüllüğünde bir araya geldi, Orman Bölge Müdürlüğü önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Çevre dernekleri ve doğa sporları gruplarının yanı sıra, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve platformların da yer aldığı eyleme HES ve taşocaklarıyla tarım alanlarının yok edilmesine karşı mücadele yürüten köylüler de destek verdi. Protesto sloganlarının yükseltildiği Müdürlüğün önünde açıklamayı A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz yaptı.

Ormanlar, Mevcut Orman Genel Müdürüyle Korunamaz
Doğayı, ormanları, suyu mermer ve taş ocaklarına, HES'lere, nükleer santrallere, termik santrallere ve diğer doğayı tahrip eden çevre düşmanlıklarına karşı korumaya çalışan tüm doğaseverlere seslenen Gündüz; "Ormanlar mevcut Orman Genel Müdürüyle korunamaz" diye konuştu. Son yıllarda ormanlarla ilgili sürekli felaket, kıyım, katliam haberlerinin geldiğini ve Türkiye'nin dört bir yanında her türlü nedenlerle ormanların katledildiğini belirten Gündüz, tüm bu kıyımlar yaşanırken, Orman Genel Müdürü'nün bu alanlara giderek her hangi bir inceleme yapmadığını söyleyerek eleştirdi.

Orman Genel Müdürü Çevrecileri ve Ormancıları Hedef Gösterdi
Antalyalı doğaseverlerin çevre korumada yoğunlaştığı dönemde Orman Genel Müdürü'nün Antalya'ya gelerek Bölge Müdürlüğü çalışanlarıyla yaptığı toplantıda sarf ettiği sözlerle hem çevrecileri, hem de Müdürlük çalışanlarını hedef aldığını belirten Avukat Emine Harputlu, ormanları ve tüm yaşamı korumaya çalışanlara yönelik Orman Genel Müdürü'nün takındığı tutumu protesto etti; "Ormanlarımızın tahrip edilmesini önlemeyen, ormanlarda her türlü tahribata olanak sağlayan, ormanları koruyanların yanında olmayan Orman Genel Müdürüyle ekosistemin akciğeri, yaşam kaynağımız ormanlar korunamaz olduğunu beyan ediyoruz" ifadelerini kullandı. Harputlu, Orman Genel Müdürü'nün doğaseverlere yönelik engelleyici tutum alması yerine, içindeki tüm yaşamıyla birlikte tüm ormanları korumasını ve Antalya'nın önündeki 100 yıllık planlarını, koruma üzerine yapacak Genel Müdürler olmasını beklediklerini ve bunları yapabilecek bir Müdür istediklerini vurguladı.

Orman Genel Müdürü İstifaya Çağrıldı
Ayrıca Hukukun, kişisel başvurularda rotasyon işleminin adaletsiz uygulandığına hükmetmesine karşın, Orman Genel Müdürlüğü'nün çalışanlarını sürgün etmeye devam ettiğini ve ormancılığın içini boşaltmakta ısrarcı olduğunu belirten Harputlu, bu hukuksuzluğa 'dur' demek istediklerini vurguladı, Orman Genel Müdürü'nü istifa etmeye çağırdı.
Açıklamanın ardından doğaseverler Orman Genel Müdürü'nü protesto etmek için hazırladıkları siyah çelengi ve "Ormanları Koru" yazılı dev pankartı Bölge Müdürlüğü'nün önüne bıraktı.

Haber: Devrim Dönmez Koçak
Fotoğraf: Ekin Akgün
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar